Mikrogranty podsumowały 2021 rok – za nami ponad 100 projektów w całym mieście! Ponad sto zrealizowanych inicjatyw, kolejny rekordowy nabór, działania w prawie całym mieście i kilkadziesiąt projektowych debiutów – zakończył się kolejny, wypełniony po brzegi wrażeniami, rok w programie Mikrogranty. W 2021 roku wrocławianie i wrocławianki ponownie udowodnili, że posiadają ogromną chęć do działania na rzecz swojej najbliższej okolicy!

Mikrogranty to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella program wsparcia inicjatyw lokalnych, który dzieli się na trzy ścieżki: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla młodych organizacji pozarządowych oraz dla młodzieży. Wybrane propozycje obok wsparcia finansowego w wysokości od 1 do 10 tysięcy złotych, mogły też liczyć na pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Ponad sto inicjatyw w całym mieście
Mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia w 2021 roku wzięli udział w trzech naborach do Mikrograntów – w lutym, maju i we wrześniu – łącznie zgłaszając aż 451 pomysłów na działania w całym mieście! Rekordowy był drugi nabór, w którym pojawiły się 152 propozycje na wakacyjne działania organizowane głównie w plenerze. Ostatecznie w ramach trzech naborów do realizacji wybrano 115 projektów, które zostały wsparte łącznym budżetem w wysokości 524 700 złotych. Ponad połowę z wybranych inicjatyw zrealizowały w tym roku osoby i grupy, dla których było to pierwsze doświadczenie w organizacji lokalnego wydarzenia, a aż 30 pomysłów wykorzystało w swoich działaniach infrastrukturę powstałą w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.


Wśród aktywnych w tym roku osiedli prym wiedli mieszkańcy i mieszkanki Przedmieścia Oławskiego (14 projektów) i Tarnogaju (13 zrealizowanych inicjatyw). Ale Mikrogranty pojawiły się na prawie każdym wrocławskim osiedlu – od Świniar i Pawłowic na północy, przez położone w centrum Nadodrze, Szczepin i Ołbin, aż po zlokalizowane na południowych krańcach miasta Klecinę i Jagodno.

 

Pomysł na…
Zgłaszane do Mikrograntów propozycje są z reguły odpowiedzią na określone potrzeby lokalnych społeczności oraz popularne wśród nich tematy. W tym roku nie zabrakło propozycji związanych z różnorodnością kulturową i społeczną – zarówno przybliżających kulturę różnych krajów i grup etnicznych (kulinarna „Szczypta świata na Szczepinie”, czy „Na tropie wrocławskiej wielokulturowości”), jak i takich, które stworzone zostały z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami, np. warsztaty ceramiki w ramach projektu „Doznanie Zmysłów”, czy też plenerowe aktywności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, czyli „Od wykluczenia i stagnacji, do sportu i rekreacji”.

Dużą popularnością w 2021 roku cieszyły się również wydarzenia zachęcające do poznania na nowo przeszłości i teraźniejszości najbliższej okolicy. Dzięki spacerom i zabawie wykorzystującej zasady geocatchingu można było odkryć historie z Tarnogaju („Czy zostaniesz moim sąsiadem?”), a gra terenowa „Strange Thing” pozwoliła bliżej poznać tworzony od kilku lat dzięki WBO Park Czarna Woda na Swojczycach. W tym roku pojawiły się też działania, które miały na celu podkreślenie dziejowej roli kobiet w historii wrocławskich osiedli („Herstory. Jej opowieść” i „Psiepolanki. Osiedlowy zin feministyczny”).

Ciekawie prezentowały się także projekty zakładające współpracę międzypokoleniową – projekty takie jak „NIEstarość na Złotnikach” czy szczepińskie „Babciu, dziadku – do dzieła!” zachęcały do wspólnego działania grupy kilku pokoleń mieszkańców i mieszkanek obu osiedli.W ramach Mikrograntów zrealizowano również projekty poświęcone ekologii (warsztaty „Poznaj swój las” w Lesie Mokrzańskim, czy też zajęcia projektu „Biosfera” na Kozanowie i Pilczycach) oraz inicjatywy zwracające uwagę na poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia („Drzewo wzmacnia – zieleń uspokaja” oraz „Mapa ciała”).  

 W tym roku pojawiły się  również całkiem nowe tematy, jak np. działania związane z typografią rodem z lat 90. („Poetyka nadodrzańskich szyldów i witryn”), astronomią („Perseidy, czyli spadające gwiazdy w kieszeniach szczepińskich dzieci”) czy mitologią słowiańską („Dary dla Światowida”). W ramach Mikrograntów można było też nauczyć się uprawy jadalnych alg  („Super spirulina. Domowe hodowle alg jadalnych na Ołbinie”) czy też wprowadzenia zasad permakultury na osiedlową skalę („Permanentne sąsiedztwo. Warsztaty permakultury dla zrównoważonego i ekologicznego życia miejskiego”).

Klucz do wiedzy

Obok działalności projektowej w Mikrograntach istotna jest także edukacja, która poprzez rozbudowaną ofertę szkoleń na różnym poziomie zaawansowania ma przygotować do aktywnego działania w mieście. Początkujący organizatorzy i organizatorki mogli/ły zdobyć solidną porcję wiedzy o organizowaniu lokalnych inicjatyw na kilkumiesięcznym cyklu zajęć Akademii Mikrograntów, a osoby z nieco większym doświadczeniem mogły dołączyć do Warsztatów Mikrograntów – tegoroczne zajęcia poświęcone były skutecznej komunikacji wydarzeń oraz działaniom zwiększającym ich dostępność. Każdej ze ścieżek programu towarzyszyły również specjalne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców i wnioskodawczyń.

Co dalej?

W 2022 roku odbędą się trzy nabory – pierwszy z nich wystartuje 1 marca, a kolejne tradycyjnie odbędą się w maju i we wrześniu. Więcej informacji o przyszłorocznych działaniach zostanie ogłoszonych w lutym 2022 roku.

Do zobaczenia w mieście!

 

Szczegóły programu i realizowanych projektów:

www.wroclaw.pl/Mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyNGO
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
www.facebook.com/Mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty

 

https://wroclaw.dlawas.info/sponsorowane/zalety-intensywnych-kursow-jezykowych/cid,17907,a