Osoby bezrobotne, nie mające na widoku żadnej pracy mogą spodziewać się doskonałej okazji na założenie własnej działalności gospodarczej. Już niedługo ruszy kolejna pula pozwalająca na dofinansowanie początkujących przedsiębiorców. Do rozdania ma być ponad pół miliarda złotych.

Wparcie finansowe dla osób planujących założyć firmę, dedykowane jest ze strony Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Warto dowiedzieć się, z jakimi warunkami należy się zmierzyć, by móc ostatecznie skorzystać z bezzwrotnego zastrzyku pieniężnego wynoszącego aż 24 tysiące złotych.

Dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej, nadal cieszy się bardzo dużą popularnością. W 2015 roku z pomocy finansowej skorzystało aż 46 tysięcy bezrobotnych. Od początku 2016 roku do końca lutego, rozplanowano ponad 20 milionów pomiędzy niecałym tysiącem osób nie posiadających zatrudnienia.

Wysokość wsparcia finansowego jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia. Suma nie może przekroczyć 6-krotnośći średniej pensji. Dlatego w tym roku mowa jest już o 24 401,70 złotych. Natomiast w zeszłym roku bezrobotni mogli ubiegać się o kwotę o niecałe 2 tysiące złotych niższą.

Pula pieniędzy, jaka zostanie przekazana z Funduszu Pracy na pomoc osobom bezrobotnym, mającym plan na własny biznes, wyniesie ponad 510,3 milionów złotych. Według obliczeń, pozwoli to na utworzenie minimum 21 tysięcy nowych firm. Ostatnie 10 lat działalności w tym temacie pokazują, że bezrobotni, ale przedsiębiorczy, skorzystali już z ponad 7 miliardów złotych.

W celu otrzymania jednorazowej dotacji na otworzenie własnego biznesu, osoba bezrobotna musi udać się do powiatowego urzędu pracy. Musi to być koniecznie urząd znajdujący się w powiecie, w którym zainteresowany jest bezrobotny. Następnym krokiem będzie szczegółowe wypełnienie formularza, w którym muszą znaleźć się informacje odnośnie wysokości dotacji, rodzaju biznesu, jak i również rozpisany według konkretnych podpunktów biznes plan.

Zamieszczenie i przeanalizowanie kosztów firmy, teoretycznych zysków, jak i również profilu działalności firmy, ma nie tylko pomóc podjąć decyzję urzędnikom, czy na pewno lokowanie pieniędzy w taką działalność gospodarczą będzie miało sens, ale również sam bezrobotny ma okazję zmierzyć się z prawdziwym bilansem.
Warto pamiętać, że przy prowadzeniu własnej działalności, trzeba wszystko dokładnie przekalkulować co najmniej kilka razy. Nieudany biznes, jest szybką drogą do pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Ale oczywiście zawsze należy być także dobrej myśli.