MPK Wrocław zakupi 50 nowych autobusów, które do listopada przyszłego roku pojawią się na drogach Wrocławia. Przypomnijmy, że spółka czeka w tej chwili na dostawę 60 autobusów marki Mercedes Citaro. Pojazdy zostaną dostarczone na początku 2018 roku, a w marcu trafią na wrocławskie ulice

Autobusy:


Zakup za 86 mln zł będzie w ponad połowie sfinansowany z funduszy unijnych, w ramach regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego.

Tym razem nie będzie to dzierżawa, jak w przypadku mercedesów, ale zakup. Pozyskanie na własność pojazdów jest warunkiem dofinansowania tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśnia Jolanta Szczepańska, prezes MPK. – Unia Europejska pokryje 78 proc. kosztów tego zakupu. Głównym celem projektu i warunkiem, który musimy spełnić, jest ograniczenie szkodliwej emisji do środowiska.

Dzięki zakupom wycofać będzie można wysłużone 19-letnie autobusy Volvo. Do 2019 r. po Wrocławiu będzie jeździło 110 nowych autobusów i 56 nowych tramwajów, wszystkie klimatyzowane. Jolanta Szczepańska obiecuje również więcej o 1000 kursów tramwajowych dla osób niepełnosprawnych dziennie.

Kolejnym nowym projektem, realizowanym wspólnie z magistratem, jest kupno 7 autobusów elektrycznych, z opcją zakupu nawet 50 pojazdów. Chodzi o redukcję poziomu szkodliwej emisji tlenku azotu. Dostawa pojazdów planowana jest na lata 2019-2021. MPK liczy na co najmniej 60-procentowe dofinansowanie unijne. Chce, by jeden autobus kosztował 2-2,2 mln zł.

Autobusy elektryczne będą testowane na trasie linii K - od ul. Kamieńskiego do ul. Świeradowskiej.

Tramwaje:

MPK aktualnie realizuje również program wymiany 56 tramwajów. Spółka jest w trakcie dostaw tramwajów moderus beta i zastępowania nimi najstarszych, ponad trzydziestoletnich konstali. Dzięki nowym tramwajom do 2019 roku w znaczący sposób poprawi się komfort podróży na wielu liniach tramwajowych.

Pojazdy będą klimatyzowane i co najważniejsze, dostępne dla osób o ograniczonej mobilności. Pasażerowie mający problemy z poruszaniem się zyskają o tysiąc dostępnych kursów dziennie więcej.

Harmonogram dostaw wygląda tak, że w tym roku dotarło do Wrocławia 16 nowych składów, w 2018 będzie ich 30, a w 2019 10 sztuk.

Miejska spółka prowadzi również dialog techniczny, czyli konsultacje z potencjalnymi producentami, aby przygotować się do ogłoszenia przetargu na kolejne zakupy taboru tramwajowego. Tym razem wymagania będą wyższe, bo nowy tabor ma posłużyć obsłudze nowo budowanych linii. 

Chcemy podpisać kontakt za zakup 39 tramwajów z opcją rozszerzenia zamówienia do 87 sztuk – informuje prezes Szczepańska. – Pojazdy mają mieć wszystkie wejścia dostępne z poziomu niskiej podłogi, mają być klimatyzowane i wyposażone w szereg udogodnień. Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Te inwestycje we flotę sprawiłyby, że w 2019 roku praktycznie wszystkie pojawiające się na ulicach autobusy byłby niskopodłogowe i klimatyzowane, co szczególnie poprawi komfort podróży latem. W taborze tramwajowym zniknęłyby najstarsze i najbardziej wyeksploatowane pojazdy.

To duża i na pewno odczuwalna dla pasażerów zmiana, która poprawi znacząco komfort podróży komunikacją miejską – podsumowuje Jolanta Szczepańska, prezes MPK.