Ponad 65 proc. wrocławian korzystnie oceniło swoją obecną sytuację zawodową i rynek pracy. Perspektywa rozwoju oraz szansa na zdobycie nowych umiejętności to czynniki, które potencjalnie mogą najbardziej wpływać na decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia – wynika z badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Lider atrakcyjności

Poziom optymizmu wśród pracowników z Wrocławia, w I kwartale 2018 r., był prawie o 4 p.p. wyższy od średniej krajowej, która w analogicznym okresie wyniosła 61,5 proc. Porównując wyniki kandydatów z Warszawy, regionu Śląska, czy Krakowa to mieszkańcy Wrocławia są najbardziej usatysfakcjonowani wysokością swoich zarobków. Korzystnie oceniło je niemal 54 proc. z nich. Na tle pozostałych grup, są oni także najbardziej pewni swojego zatrudnienia – jego stabilność potwierdziło 53,8 proc. ankietowanych. Dodatkowo, największy odsetek pracowników z tego miasta (21,2 proc.) spodziewa się awansu. Dla porównania, w najbliższym czasie podwyższenia stanowiska oczekuje mniej niż 10 proc. pracowników z Krakowa, niewiele więcej, bo 11, 6 proc. kandydatów ze Śląska i 14 proc. warszawiaków – wynika z badania Confidence Index przeprowadzonego przez Michael Page w I kwartale 2018 r.

- Wrocławianie są jednymi z najbardziej zadowolonych pracowników na polskim rynku pracy. Tak dobre nastroje wynikają m.in. z rekordowo niskiej stopy bezrobocia, która wg danych GUS na koniec kwietnia br. w województwie dolnośląskim wyniosła 5,6 proc., a w samym Wrocławiu przekroczyła nieco ponad 2 proc. To jedne z najlepszych wyników w Polsce, które niewątpliwe umacniają pozycję kandydatów – mówi Kacper Grabowski z wrocławskiego biura Michael Page.

Optymizm pracowników, trudności pracodawców

Silna pozycja pracowników to równocześnie większe wyzwania dla pracodawców, którym coraz trudniej jest zarówno pozyskać, jak i zatrzymać pracowników. Wg Urzędu Statystycznego we Wrocławiu, w porównaniu z majem 2017 r. w województwie dolnośląskim znacznie wzrósł niedobór wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w takich branżach jak budownictwo, usługi, czy handel.

- Obecnie deficyt kadr jest jednym z największych problemów nie tylko wrocławskich, ale również innych polskich firm. Dobra koniunktura powoduje wzrost oczekiwań kandydatów względem nowego pracodawcy – i to jak się okazuje – nie tylko finansowych. Badania Michael Page pokazują, że ponad 60 proc. wrocławian do nowego miejsca pracy może przyciągnąć perspektywa zdobycia nowych umiejętności. Ponad 38 proc. w pierwszej kolejności będzie zwracać uwagę także na szansę rozwoju zawodowego – mówi Kacper Grabowski.

Atrakcyjne miejsce pracy

Oferowanie wyższego wynagrodzenia do zmiany miejsca zatrudnienia może skłonić tylko 36,5 proc. wrocławian. Co jest zatem ważne według kandydatów z Dolnego Śląska? Okazuje się, że duże znaczenie odgrywa atmosfera w firmie. Jak wynika z badania Michael Page, dla niemal 99 proc. kandydatów istotne są relacje z przełożonymi oraz współpracownikami. Niewiele mniej, bo niemal 94 proc. respondentów zwraca uwagę na możliwość utrzymania równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.

- Wrocławscy pracownicy cenią również benefity oferowane przez pracodawców, takie jak np. pakiet prywatnej opieki zdrowotnej, który jest ważny dla ponad 83 proc. z nich. Niemal 77 proc. badanych wysoką wagę przykłada również do prywatnego ubezpieczenia, a ponad połowa (53, 8 proc.) chciałaby posiadać kartę sportową – dodaje Kacper Grabowski.