Jak wprowadzone od 1 stycznia zmiany w systemie podatkowym wpłyną na zarobki nauczycieli? Zdaniem ministra Czarnka to "ruch reformatorski" i "wielki skok cywilizacyjny".

W Polskim Ładzie ta reforma podatkowa dotyka pozytywnie wszystkich ludzi, którzy zarabiają do 10 tys. zł brutto miesięcznie. Dotyka zatem 700 tys. nauczycieli w Polsce i pracowników oświaty. Tylko to podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje zwiększenie wynagrodzeń również wszystkich nauczycieli, którzy w Polsce pracują.
Aby sprawdzić, jak reforma "dotyka" konkretnych osób, skorzystaliśmy z kalkulatora wynagrodzeń dostępnego na stronie podatki.gov.pl i posłużyliśmy się przykładami autentycznych zarobków dwóch osób.
???? Przykład pierwszy:
NAUCZYCIELKA KONTRAKTOWA
▪️ Miesięczne wynagrodzenie brutto: 3857, 06 zł
▪️ Poza wynagrodzeniem zasadniczym jest to dodatek stażowy - 273,06 zł, dodatek za wychowawstwo - 300 zł i dodatek motywacyjny - 250 zł
▪️ W wyniku zmian podatkowych nauczycielka zyska 1️⃣2️⃣4️⃣ zł miesięcznie, a jej wynagrodzenie netto wyniesie 2930,67 zł
Właśnie ten oszałamiający zysk młodych nauczycieli będących na niższym stopniu awansu zawodowego miał zapewne na myśli minister Czarnek, mówiąc o "wielkim skoku cywilizacyjnym" ????
???? Przykład drugi:
NAUCZYCIELKA DYPLOMOWANA
▪️ Miesięczne wynagrodzenie brutto: 5455,20 zł
▪️ Poza wynagrodzeniem zasadniczym jest to maksymalny dodatek stażowy po 20 latach pracy - 809,20 zł, dodatek za wychowawstwo - 300 zł i dodatek motywacyjny - 300 zł
▪️ W wyniku zmian podatkowych nauczycielka zyska 1️⃣6️⃣ zł miesięcznie, a jej wynagrodzenie netto wyniesie 3950,63 zł.
Przy okazji widać, że nawet ta osoba należąca do grupy najlepiej zarabiających nauczycieli nie łapie się na ulgę dla tzw. klasy średniej.
* * *
JAK INFLACJA ZJADA WSZYSTKIE ZYSKI?
Choć część nauczycieli otrzyma kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych więcej (z wyjątkiem osób o najwyższych zarobkach pracujących w kilku szkołach lub na półtora etatu - te wyjdą na zero), to biorąc pod uwagę inflację, nasze zarobki cały czas realnie będą maleć. Nominalne zyski w żaden sposób nie zrewaloryzują strat.
Jakub Szymczak analizuje w OKO.press, jak inflacja wpłynie na zyski z Polskiego Ładu.
Prognozy inflacji na przyszły rok się wahają, ale większość oscyluje wokół 7-8 proc. Sprawdzamy więc, co się stanie z analizowanymi wcześniej zarobkami przy siedmioprocentowej inflacji.
???? Przykład pierwszy
Nauczycielka kontraktowa straci na inflacji ok. 198 zł
Ponieważ nominalny zysk z Polskiego Ładu ma wynieść 124 zł, to realna strata wyniesie ➖7️⃣6️⃣ zł.
???? Przykład drugi
Nauczycielka dyplomowana straci na inflacji 239 zł.
Przy nominalnym zysku z Polskiego Ładu w wysokości 16 zł realna strata wyniesie ➖2️⃣2️⃣3️⃣ zł.
Jak widać, Polski Ład nie pozwala na utrzymanie siły nabywczej wynagrodzeń i to nawet przy najniższych zarobkach.