Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w konferencji prasowej na temat planów rozwoju i promocji Technikum Żeglugi Śródlądowej przy ul. Młodych Techników 58 we Wrocławiu. Uczniowie rozpoczną naukę w technikum już od września br. Szkoła, posiadająca 70 letnią tradycję, wznawia swoją działalność po 12 latach.


 


Historia

W 1946 roku Zarząd Polskiej Żeglugi Śródlądowej podjął decyzję o utworzeniu szkoły kształcącej kadry dla dynamicznie rozwijającego się transportu wodnego, na jej mocy powstała 22 lutego 1947 r. prywatna szkoła we Wrocławiu.

W kwietniu 1949 r. jej siedzibą stał się budynek przy ul. Brucknera 10. W 1950 r. została upaństwowiona a w styczniu 1953 r., decyzją Ministerstwa Żeglugi, stała się jedyną szkołą średnią kształcącą młodzież dla branży żeglugowej. Jej organizatorem i pierwszym dyrektorem był Antoni Gregorkiewicz (1947 – 1953).

W latach 1956 – 1969 Technikum Żeglugi Śródlądowej stopniowo stawało się jedną z najlepiej wyposażonych placówek oświatowych we Wrocławiu. W tym czasie wybudowano internat, nowe skrzydło szkoły, aulę, salę gimnastyczną, budynek warsztatów szkolnych, kryty basen i pełnowymiarowe boisko sportowe. Gabinety przedmiotowe otrzymały najnowocześniejsze wyposażenie. Przeobrażeniu uległa baza szkolenia zawodowego od przerobionych dziewiętnastowiecznych barek parowych poprzez nowo wybudowany w 1961 r. statek szkolny „Młoda Gwardia” i „Westerplatte II” – zwodowany w 1975 r.

W tej szkole dbano o wszechstronny rozwój uczniów, działały liczne koła zainteresowań, międzynarodowe sukcesy odnosił teatr „Sylaba 68″, uroczystości szkolne uświetniała własna orkiestra i chór. Nasi uczniowie wyróżniali się na wielu ogólnopolskich zawodach sportowych, drużyna piłki nożnej MKS „Juvenia” zajmowała czołowe miejsce w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. Od 1972 r. przez kolejnych 15 lat, organizowane były rajdy turystyczne „Ster”. Nie byłoby tych osiągnięć, gdyby nie ludzie – oddani, pełni zapału i miłości do swojego zawodu. Należy tu podkreślić szczególną rolę i ogromne zaangażowanie dyrektora Tadeusza Cieśli (1956 – 1982) w rozbudowę szkoły, organizację kształcenia i wychowania.

Uchwałą Rady Miejskiej z 2002 r. podjęto decyzję o likwidacji Technikum Żeglugi Śródlądowej, a obiekt przy ul. Brucknera 10 przekazano XIV Liceum Ogólnokształcącemu. Ostatnia uroczystość rozdania świadectw w Technikum Żeglugi Śródlądowej odbyła się 10 czerwca 2005 roku.

Wiele lat oczekiwania oraz zaangażowania ludzi sektora żeglugi śródlądowej zaowocowało w 2016 roku rozpoczęciem procedury utworzenia Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Tym samym rozpoczął się nowy etap w historii żeglugi śródlądowej w Polsce.

W ciągu pięćdziesięciu ośmiu lat Zespół Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i jego filie w Warszawie. Giżycku, Płocku i Kędzierzynie-Koźlu ukończyło około dziewięć tysięcy absolwentów.Dlaczego żegluga śródlądowa to zajęcie dla ludzi z pasją? Zobacz najnowszy film promujący zawód TECHNIK ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Technik Żeglugi Śródlądowej - film promocyjny from TŻŚ_Wrocław on Vimeo.