Wielu osobom zdaje się, że kupowanie frytkownicy do domu to bardzo zły pomysł, ponieważ można ją wykorzystać jedynie do zrobienia frytek. Okazuje się, że możliwości jest o wiele więcej, a przygotowanie smacznego obiadu zajmuje zaledwie chwilę. Sprawdź, co przyrządzisz we frytkownicy i jak powinno się jej właściwie używać. Dowiedz się też, czym jest frytkownica beztłuszczowa!

Co i jak przygotować we frytkownicy?

Choć sama nazwa tego urządzenia może sugerować, że przygotujesz w nim frytki, doskonale sprawdzi się również przy innych artykułach spożywczych. Jakie inne dania przygotujesz we frytkownicy? Usmażyć na głębokim tłuszczu możesz niemal wszystko, jednak najważniejsze jest, aby wiedzieć, w jakiej temperaturze to robić:

 • frytki – do zrobienia frytek we frytkownicy potrzeba ustawić na początek temperaturę 170°C, a następnie zwiększyć do 190°C;

 • ser smażony – tu temperatura może się różnić w zależności od gatunku, ale bezpieczne jest ustawienie 170°C;

 • mięso – najlepiej do frytkownicy nadaje się kurczak w panierce. Przygotujesz go w 160°C;

 • ryby – smażone na głębokim oleju filety rybne to specjał kuchni angielskiej. Do przygotowania fish&chips ustaw frytkownicę na 160°C;

 • pączki – czy wiesz, że we frytkownicy możesz też smażyć pączki? Potrzebna tu będzie dość wysoka temperatura 190°C;

 • warzywa – warto przed smażeniem obtoczyć je w cieście, by stworzyła się na nich chrupiąca panierka. Zalecana temperatura to 150°C;

 • owoce morza – świetnym daniem okażą się również owoce morza z frytury. Krewetki przygotujesz w temperaturze 180°C.Jak wymienić olej we frytkownicy?

Prawidłowe korzystanie z frytkownicy opiera się nie tylko na właściwym ustawianiu temperatury do poszczególnych artykułów spożywczych, ale również na regularnej wymianie oleju. Należy go wymieniać gdy zaczyna ciemnieć, wydzielać nieprzyjemny zapach lub co 10 zastosowań. Bardzo ważne jest, aby z frytkownicy usunąć całość oleju i zastąpić go zupełnie nowym, jednego typu – nigdy nie mieszaj ze sobą dwóch różnych rodzajów tłuszczu! Postaraj się również utylizować olej zgodnie z zasadami składowania odpadów w Twojej okolicy.

O czym jeszcze pamiętać, używając frytkownicy?

 • pamiętaj, by czyścić frytkownicę przy każdej wymianie oleju – od wewnątrz i z zewnątrz. Nie używaj ostrych gąbek;

 • frytkownicę zawsze stawiaj na stabilnych powierzchniach i nie trzymaj obok niej przedmiotów łatwopalnych;

 • nigdy nie przenoś włączonej frytkownicy, możesz poparzyć się gorącym olejem;

 • nie włączaj urządzenia, jeśli nie ma w nim oleju;

 • upewnij się, że Twoja frytkownica automatycznie wyłączy się w przypadku przegrzania.


Czy warto zainteresować się frytkownicą beztłuszczową?

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnej frytkownicy jest frytkownica beztłuszczowa. Dzięki niej możesz przygotowywać wszystkie swoje ulubione potrawy w wersji fit. W przeciwieństwie do standardowych urządzeń wykorzystuje zaledwie 1-2 łyżki oleju, a zatem idealnie nadaje się do przyrządzania zdrowego fast foodu w domowym zaciszu!