Jazda motocyklem to zupełnie inne doświadczenie niż prowadzenie samochodu. Wiatr we włosach, poczucie wolności i nieograniczonej przestrzeni – oto, co sprawia, że fanów jednośladów przybywa z roku na rok. I ty jesteś jednym z nich? Pamiętaj więc, że aby jazda była przyjemna i komfortowa, powinieneś również zadbać o swoje bezpieczeństwo na trasie. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać.

Na bezpieczeństwo podczas podróży motocyklem składa się wiele czynników. Oto te najważniejsze.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego ciała

Odzież motocyklowa to absolutna podstawa bez względu na to, czy wybierasz się w krótką, czy bardzo długą trasę. Dobry, solidny kask, odporna na wiatr i uszkodzenia mechaniczne kurtka, wzmacniane spodnie i wytrzymałe buty – tego nie może zabraknąć w twoim wyposażeniem, podobnie jak odpowiednich ochraniaczy. Nie oszczędzaj – mogą ci nawet uratować życie.

Sprawdzaj regularnie stan techniczny motocykla

Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie na trasie, zadbaj o regularne serwisowanie swojego motocykla. Tylko mając pewność, że wyruszasz w drogę w pełni sprawnym jednośladem, możesz bez obaw wchodzić w kolejne zakręty i pokonywać tysiące kilometrów. Nie lekceważ więc przeglądów technicznych ani drobnych usterek, które dostrzegasz na trasie.

Zainwestuj w monitoring motocykla

Po monitoring motocykla oparty o technologię GPS sięga coraz więcej właścicieli dwóch kółek. Dlaczego? Ponieważ system z jednej strony pozwala wygodnie i precyzyjnie rejestrować przebyte trasy, a z drugiej zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Jak? Przede wszystkim stanowi efektywną ochronę przed kradzieżą – dobre systemy, np. ten od Konsalnet, zareagują na próbę przemieszczenia pojazdu bez przekręcenia kluczyka w stacyjce i natychmiast zweryfikują zagrożenie. To jednak nie wszystko. Monitoring motocykla może cię również chronić w razie wypadku. Systemy lokalizacji rejestrują pozycję motocykla w trzech osiach. Gdy zostanie wykryta nieprawidłowość, która wskazywałaby np. na to, że wypadłeś z trasy – system reaguje, próbując się z tobą skontaktować. Jeśli okaże się to niemożliwe, natychmiast powiadamiane są odpowiednie służby w pobliżu. To zaś oznacza, że jeśli będziesz potrzebować pomocy, dotrze ona do ciebie szybciej i skuteczniej.

Co ważne, systemy monitoringu mogą działać w systemie abonamentowym, co oznacza, że płacisz za nie wyłącznie w sezonie, gdy faktycznie korzystasz z motocykla. Poza nim zaś nie jesteś narażony na zbędne opłaty. To zatem rozwiązanie bardzo korzystne finansowo.