Miłość do jazdy na jednośladach i związanej z tym adrenaliny jest tyle powszechna, co wymagająca. Chcąc zachować pełne bezpieczeństwo, należy starannie przygotować się do sezonu motocyklowego. Niestety, pogoda w Polsce sprawia, że poruszanie się na jednośladzie przez cały rok nie jest bezpieczne. Kiedy jest na to najlepsza pora? Jak przygotować się do sezonu motocyklowego, by bezpiecznie cieszyć się swoją pasją?

Miłość do jazdy na jednośladach i związanej z tym adrenaliny jest tyle powszechna, co wymagająca. Chcąc zachować pełne bezpieczeństwo, należy starannie przygotować się do sezonu motocyklowego. Niestety, pogoda w Polsce sprawia, że poruszanie się na jednośladzie przez cały rok nie jest bezpieczne. Kiedy jest na to najlepsza pora? Jak przygotować się do sezonu motocyklowego, by bezpiecznie cieszyć się swoją pasją?

Kiedy spodziewać się najlepszych warunków do rozpoczęcia sezonu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie traktujące o tym, kiedy najlepiej jest jeździć motocyklem. Tak naprawdę wiele zależy od kierowcy: jeden rezygnuje z jazdy w deszczu, uważając ją za ryzykowną, innego nie zniechęci nawet silny wiatr czy śnieg. Dla niektórych osób motocykl jest jedynym środkiem transportu, toteż poruszają się nim – w miarę możliwości – przez cały rok. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy zadbamy o odpowiednie, zimowe wyposażenie.

Osoby, dla których jazda na motocyklu jest wyłącznie pasją, wolą jeździć raczej w korzystnych warunkach pogodowych. Nie ma konkretnego zakresu dat, w których sezon motocyklowy uznaje się za otwarty. Sprzyjająca pogoda to na pewno wiosenne i letnie dni bez deszczu. Zarówno opady, jak i silny wiatr (odczuwalny mocniej podczas jazdy) sprawia, że trasa staje się niebezpieczna. Jadąc na wietrze, musimy „siłować się“ z pojazdem. Niemniej można przyjąć, że start sezonu motocyklowego w 2019 roku w Polsce jest spodziewany na przełomie marca i kwietnia.Stan techniczny motocykla – co sprawdzić jeszcze raz?

Przegląd techniczny motocykla przed rozpoczęciem sezonu składa się z kilku bardzo istotnych etapów, których nie wolno zaniedbać.

  • Wyczyść motocykl - to pierwszy krok, jaki należy podjąć przed sprawdzeniem stanu technicznego maszyny. Choć najłatwiej byłoby użyć do tego myjki wysokociśnieniowej, to mogłoby to jednak mieć zły wpływ na układ zapłonowy. Dlatego najrozsądniej będzie umyć pojazd ręcznie. Po myciu należy dokładnie osuszyć motocykl i podjąć próbę odpalenia go.
  • Sprawdź układ smarowania - to niezwykle ważny element, który należy sprawdzić przed wyruszeniem w drogę. W większości przypadków układ smarowania to jeden obieg zawierający silnik, skrzynię biegów oraz układ sprzęgła. Przy wyborze olejów należy decydować się na te przeznaczone konkretnie do motocykli (oleje samochodowe mogą zaszkodzić sprzęgłu i skutkować koniecznością jego wymiany).
  • Sprawdź płyn chłodniczy - sprawny układ chłodzenia to jeden z kluczowych elementów prawidłowo działającego motocykla, bowiem maszyny te są obciążone termicznie. W większości przypadków płyny powinno się wymieniać przynajmniej raz na dwa lata, by zabezpieczyć układ przed zniszczeniem. Warto regularnie kontrolować poziom płynu i uzupełniać go tą samą marką. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie określić, jaki płyn znajduje się w zbiorniku, powinno się go całkowicie wymienić.
  • Sprawdź filtr powietrza - papierowy wkład filtra należy wymieniać, jednak filtr gąbkowy wystarczy jedynie dokładnie oczyścić i naoliwić.
  • Sprawdź układ hamulcowy - jeśli nie jesteśmy pewni, czy zdołamy samodzielnie zająć się pracami przy układzie hamulcowym, warto zgłosić się do fachowca. Bez sprawnego układu hamulcowego bezpieczna jazda nie będzie możliwa. Aby dbać o hamulce, należy wymieniać płyn w układzie - najlepiej raz do roku. W przypadku sportowej jazdy, warto użyć płynu o podwyższonych parametrach.
  • Sprawdź opony i światła - stan opon oraz oświetlenia bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo. Ogumienie powinno być dobrane do trasy, jaką planujemy jeździć. Sprawi to, że komfort jazdy będzie wyższy, podobnie, jak bezpieczeństwo.
  • Sprawdź układ zawieszenia - układ ten wymaga cyklicznej (co dwa lata lub co 20 000 km) wymiany oleju w amortyzatorach. Na rynku istnieje wiele takich olejów, toteż z łatwością można dobrać taki, który będzie odpowiadał naszemu stylowi jazdy i motocyklowi.
  • Sprawdź łańcuch napędowy - motocykliści często zapominają o tym elemencie – a ważne jest sprawdzenie jego czystości, napięcia i nasmarowania. Łańcuch, który jest brudny, należy wyczyścić przy pomocy specjalnych środków. Napięcie powinno zgadzać się z zaleceniami producenta. Łańcuch powinien być regularnie smarowany.
  • Ty - do jazdy, poza motocyklem, powinien być przygotowany również motocyklista i jego organizm. Przed rozpoczęciem sezonu warto podreperować swoją kondycję i upewnić się, że nasza masa mięśniowa jest odpowiednia. Powinniśmy również zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania i akcesoria do jazdy na jednośladzie.Ubranie motocyklowe – mototrendy 2019

Każdy nowy sezon to nowe produkty. Dzieje się tak w każdej dziedzinie, również w przypadku mody segmentu dla zmotoryzowanych. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują coraz nowsze rozwiązania. Podstawowym kryterium wyboru odzieży motocyklowej są bezpieczeństwo i cena, ale ważnym aspektem jest tu również wygląd – nie kupimy przecież rzeczy, która nam się nie podoba. Najnowszymi trendami w 2019 roku są propozycje (kurtki i spodnie) od Adrenaline i Ozone.

Sklep motocyklowy we Wrocławiu – gdzie zrobić zakupy?

W każdym mieście znajduje się szereg sklepów motocyklowych. Wrocław również posiada swoje punkty – jednym z nich jest Prospeed, czyli sklep, który oferuje nie tylko odzież motocyklową, ale również moto akcesoria i różnego rodzaju zabezpieczenia. To miejsce, w którym znajdziemy nie tylko najnowsze trendy, ale także nieco starsze modele w atrakcyjnych cenach. W asortymencie znajduje się nie tylko odzież motocyklowa, ale także akcesoria motocyklowe. Wrocław i Jabłonna to dwa miasta, w których należy szukać Prospeed. Pełną ofertę sklepu można znaleźć tutaj: https://www.sklep.prospeed.pl/.Ciekawe miejsca i trasy motocyklowe koło Wrocławia

„Ciekawe miejsce“ jest pojęciem względnym, bowiem każdy z nas szuka czegoś innego. Jedna osoba będzie chciała zrelaksować się na świeżym powietrzu, druga potrzebuje silniejszych wrażeń. W okolicach Wrocławia istnieje wiele tras, które spełnią oczekiwania różnych motocyklistów. Dla początkujących dobrym wyborem będzie tor Stary Kisielin.

Ciekawe widoki i pełną wrażeń przejażdżkę oferuje z kolei Droga stu zakrętów. Nie jest to najlepszy wybór do sportowej jazdy, ale jeśli zależy nam na rekreacyjnej podróży i miłych dla oka widokach, warto rozważyć tę opcję. Blisko Wrocławia znajduje się Oleśnica, a w niej zamek. Miejsce to również nadaje się raczej do spokojnej jazdy. Jeśli zależy nam na mocniejszych wrażeniach, warto wybrać się nieco dalej, do Szklarskiej Poręby, gdzie znajduje się Zakręt Śmierci – droga, która zatacza łuk prawie 180 stopni. To doskonały punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, ale także miejsce, w którym należy zachować wyjątkową ostrożność.