Od przyszłego roku nie będzie łatwo zostać początkującym kierowcą. W ciągu dwuletniego okresu próbnego będą musieli jeździć z mniejszą prędkością niż dozwolona, a po kilku miesiącach od otrzymania prawa jazdy będą musieli zaliczyć kursy doszkalające.

Wchodzą bowiem w życie przepisy, które regulują zasady otrzymania prawa jazdy na samochód osobowy. W zasadzie miały one wejść w życie już w tym roku, ale trochę się spóźniono z przepisami wykonawczymi. Teraz początkujący kierowcy w ciągu pierwszych dwóch lat ,,za kółkiem" będą musieli się liczyć z tym, że za niedostosowanie się do przepisów drogowych będą znacznie bardziej surowo karani.

Jeśli początkującemu amatorowi czterech kółek zdarzy się w tym czasie popełnić dwa wykroczenia drogowe, okres próbny zostanie mu wydłużony o następne dwa lata, a jeśli zdarzyłoby mu się popełnić trzy wykroczenia, albo popełnić jedno przestępstwo w ruchu drogowym starosta będzie miał obowiązek cofnąć młodemu kierowcy prawo jazdy.

Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowa nie będzie mógł jeździć po drogach z maksymalną dozwoloną prędkością. W terenie zabudowanym bezwzględne mógł jeździć z prędkością do 50 km/godz. Poza tym terenem początkujący kierowcy nie będą mogli jechać szybciej niż 80 km/ godz.