PKN ORLEN szuka dostawcy, który zbuduje siłownię wiatrową, będącą jednocześnie „witaczem”, masztu reklamowego. Projekt realizowany wyłącznie na stacjach paliw należących do sieci Koncernu. Będzie to kolejny krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej obiektów w sieci detalicznej PKN ORLEN.

 Wytworzona energia przede wszystkim zostanie przeznaczona na potrzeby własne stacji paliw. Ewentualne nadwyżki będą wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej. Instalacja pilotażowych siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu  i mocy do 40kW jest planowana na 2018 r. 

Inwestycja będzie zrealizowana „pod klucz” (EPC) i będzie obejmowała wszystkie prace projektowe i budowlane, wraz z procedurami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem elektrowni do sieci.

 Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru umożliwi produkowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi są mniej hałaśliwe niż ich tradycyjne odpowiedniki o poziomej osi. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie będzie mała negatywnego wpływu na komfort użytkowników oraz pracowników stacji.

 Zgodnie z założeniami projektu turbina wiatrowa będzie wyposażona w system SCADA, który umożliwi rejestrację zarówno warunków atmosferycznych, jak prędkości oraz kierunku wiatru, temperatury i wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego i parametrów pracy, czyli prędkości obrotowej wirnika, napięcia oraz natężenia po stronie stałoprądowej i zmiennoprądowej.