O tym, że pasek rozrządu jest jednym z najważniejszych elementów każdej jednostki napędowej chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, nie da się w stu procentach określić wzrokowo poziomu zużycia paska w danym momencie eksploatacji, ponieważ dla przeciętnego kierowcy wygląda on tak samo zarówno po tygodniu użytkowania, jak i pod koniec swej technicznej przydatności. Należy więc pamiętać o terminach wymiany tego elementu silnika, które rekomenduje producent, jednak i to nie zawsze uchroni nas przed awarią. Na pewno warto to zrobić przed nadejściem okresu zimowego.

Coraz dłuższe przebiegi

Zerwanie paska rozrządu nieuchronnie prowadzi do unieruchomienia jednostki napędowej, a w drastycznych sytuacjach nawet do zniszczenia silnika. Pasek rozrządu to najczęściej zębaty element gumowy, którego głównym zadaniem jest napędzanie wałka rozrządu.

Bardzo często paski rozrządu nie wytrzymują takiego przebiegu, jaki deklarował producent. Przyczyna leży w ciągłym wydłużaniu przebiegu tego elementu. Do niedawna wymianę paska należało przeprowadzić co 60-80 tys. przejechanych kilometrów. Obecnie większość producentów wydłużyła ten dystans do 120 tys. km. Nie zaleca się sztywnego trzymania tej granicy, lecz o wiele wcześniejszą wymianę paska – podpowiada ekspert w sklepie z paskami rozrządu iParts.pl.

Styl jazdy jest ważny dla paska

Wytrzymałość paska zależy od wielu czynników takich, jak np. styl jazdy samochodem, warunki atmosferyczne czy też sposób eksploatacji. Pasek zużyje się zapewne o wiele szybciej na skutek częstego przyspieszania i gwałtownego hamowania samochodem. Jest to szczególnie częste w miejskim ruchu, gdzie wielokrotnie stoimy również w korkach, a silnik cały czas pracuje. Pasek rozrządu również najzwyczajniej w świecie się starzeje, tracąc swoje pierwotne właściwości. Decydując się na jego wymianę nie należy na nim oszczędzać, ponieważ lepiej kupić droższy od renomowanego producenta i mieć gwarancję jakości, niż wymieniać go znów po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów.

Wystrzegaj się tanich podróbek

Dużym problemem na dzisiejszym rynku samochodowych części zamiennych jest plaga podrabianych zamienników, które trafiają do Europy z Chin, Indii czy też Turcji. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a kupowanie takich podróbek najpewniej narazi kierowcę na jeszcze większe koszty w przyszłości.

Tak więc, jeśli chodzi o zalecenia producentów co do okresu wymiany paska rozrządu, to w większości przypadków można jest włożyć między bajki. Lepiej jest wymienić pasek nawet rok wcześniej niż o jeden dzień za późno.