Jak wyglądałby świat bez wolności? Odpowiedzi na to pytanie udzieli Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z kinem Helios Nowe Horyzonty. „Świat bez wolności” to Międzynarodowy Festiwal Filmowy, na który składa się seria 9 spotkań z ludźmi sztuki filmowej, dziennikarzami oraz świadkami przełomowych wydarzeń, każde z filmem w tle.

Na ekranie kinowym zobaczymy szarą rzeczywistość krajów, które w pewnym momencie swojego istnienia zderzyły się z problemem braku wolności.  Układy polityczne w państwie pozbawiały jego obywateli ich fundamentalnego prawa. Momenty tej trawiącej społeczeństwo deprywacji zapisały się na kartach historii krajów demokracji ludowej: Węgier, Polski, Czechosłowacji, NRD, ZSRR oraz Chile podczas rządów Pinocheta. Nadal nie wszystkie państwa uporały się z problemem, rządy niedemokratyczne wciąż obserwujemy w Chinach i na Kubie.

Filmy będą wyświetlane codziennie, od 3 czerwca do 11 czerwca, w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a - 21. Każdy z nich będzie poruszał tematykę wolności, a raczej jej deficytu, w konkretnym państwie. Podczas paneli dyskusyjnych, wspólnie z zaproszonymi gośćmi będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie czym jest to prawo podmiotowe i ile możemy zapłacić za to, żeby być wolni. Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bilety będą dostępne na 4 dni przed każdym seansem.

Jutro nastąpi uroczyste otwarcie Przeglądu, a tematem spotkania, które odbędzie się o godzinie 17.00, jest Utopia.  Wyświetlany będzie film François Truffaut z 1966 roku pt. "Fahrenheit 451". Po nim widzowie wezmą udział w dyskusji z Grażyną Torbicką, Robertem Klementowskim, Andrzejem Drzewińskim i Robertem Szmidtem. Na godzinę 21.15 zaplanowano projekcję obrazu filmowego z 1985 roku pt. "Brazil", którego autorem jest Terry Gilliam.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajdziecie na stronie:
https://ipn.gov.pl/aktualnosci/2016/wroclaw/miedzynarodowy-przeglad-filmowy-swiat-bez-wolnosci-wroclaw,-3-11-czerwca-2016