Sylwester za nami, ale wkrótce na niebie ponownie pojawią się fajerwerki. A to za sprawą roju kwadrantydów. Widoczne są już od kilku dni, ale 3 stycznia wieczorem mają prezentować się wyjątkowo pięknie. Dlatego jeśli tyko pogoda pozwoli, warto spojrzeć w niebo.

Ikoną zimowego nieba jest oczywiście Orion. Jednak nie tylko ze względu na ten gwiazdozbiór warto popatrzeć w niebo. Grudzień i styczeń pozwalają na wyjątkowe wrażenia. Takich dostarcza aktywny między 1 a 7 stycznia rój kwadrantydy, którego nazwa pochodzi od nieistniejącego już  gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego. - On jest bardziej ciekawy od perseid, tych popularnych sierpniowych perseid – mówi Radosław Pior z Astro Areny w Kaliszu. - Różnica jest taka, że w sierpniu noc jest krótka i ciepła, zimą noce są bardzo długie i bywają bardzo chłodne, więc na te perseidy można namówić najtrwalszych obserwatorów gwiezdnych fajerwerków. 

Największa ich aktywność przypada 3 stycznia. Będą widoczne już około godziny 22.00. - Wszystko wskazuje na to, że zobaczymy takie świetliste smugi meteorów – wyjaśnia Radosław Pior. - To nie są meteoryty, to nie są żadne kamienie, które spadną z nieba, to nie są żadne gwiazdy, bo o meteorach mówi się oczywiście spadające gwiazdy, ale to tylko symbol. Kwadrantydy to jest malutki pyłek, który spala się w naszej atmosferze i powoduje piękne, takie niecodzienne zjawisko meteoru. 

Najlepiej wybrać się w miejsce, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca sztuczne światło – ulicznych latarni, samochodów czy z domów. I oczywiście liczyć, że wieczór będzie bezchmurny. Tak, by zjawisko można było oglądać w pełnej krasie.


Początek stycznia to także pełnia księżyca na niebie. 
W nocy z poniedziałku na wtorek, Księżyc zbliżył się do Ziemi na „zaledwie” 356 tys. km perygeum do 407 tys. km podczas apogeum.
Perygeum jest punktem na orbicie, w którym Księżyc znajduje się najbliżej naszej planety. Z kolei apogeum to moment, kiedy Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Superksiężyc jest około 14% większy i 30% jaśniejszy niż typowy, który oglądamy w czasie pełni.
Pełnia przypadła dokładnie na godzinę 3:24 w nocy z poniedziałku na wtorek ale przez najbliższe dni księżyc w pełni będzie rozświetlał nasze niebo.