Siatkówka daleka jest do popularności, jaką cieszy się na całym świecie piłka nożna. Mimo to wymienienie krajów, gdzie zainteresowanie dyscypliną jest znaczne, należy do łatwych zadań. To przede wszystkim Polska, Włochy, Rosja, ale również Ameryka Południowa i - w coraz większym stopniu - państwa azjatyckie. Koniunktura sportowa przekłada się również na ofertę, jaką dysponuje bukmacher.

1. Zasady

2. Rodzaje zakładów

3. Najważniejsze porady

Dużym atutem, zarówno dla graczy, jak i bukmacherów, jest fakt, że zakłady możliwe są praktycznie przez cały rok. Po zakończeniu rozgrywek ligowych trwa bowiem sezon reprezentacyjny ze znaczącym udziałem Polski.

Zasady

Zasady gry w siatkówkę są powszechnie znane. Dla przypomnienia jednak: o zwycięstwie jednej z drużyn świadczy wygranie trzech setów, zaś set rozgrywany jest do momentu zdobycia przez zespół 25 punktów (w piątym secie - 15) z przewagą minimum dwóch oczek. Obstawiać można zarówno rozgrywki ligowe: pojedyncze mecze, zakłady łączone lub klasyfikacja na koniec sezonu, jak i reprezentacyjne, w tym medalistów.

Rodzaje zakładów

Siatkówka jest sportem dwudrogowym, co oznacza, że każdy mecz musi zostać rozstrzygnięty, a remisy nie są możliwe. Powoduje to, że pula dostępnych zakładów jest w siatkówce ograniczona, choć i tak oferta, jaką proponuje bukmacher, jest szeroka. Najważniejszym rodzajem zdarzenia jest przede wszystkim obstawienie zwycięzcy. Typuje się także w zakładzie "poniżej/powyżej", gdzie określa się przekroczenie pewnego pułapu zdobytych punktów w secie lub całym meczu. Handicap to zakład, w przypadku którego jeden z zespołów mieć będzie określoną przewagę w secie lub małych punktach. Dokładny wynik to zakład obligujący gracza do wskazania rezultatu meczu. Wśród ciekawych opcji jest jeszcze wariant "parzyste/nieparzyste", określenie, czyim łupem padnie pierwszy set w spotkaniu lub próg punktowy do przekroczenia przez zespół.

Najważniejsze porady

Obstawianie meczów siatkarskich, podobnie jak inne zakłady, wymaga wiedzy. Dużą rolę odgrywają tu statystyki, w siatkówce bowiem niespodzianki zdarzają się, lecz stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo, że ostatni w tabeli przegra z liderem nie jest zbyt wielkie, ryzyko więc najczęściej nie popłaca. Znaczenie ma skład, potencjalne kontuzje, zmęczenie zespołu, faza sezonu. Sprawia to, że siatkówkę warto obstawiać w trybie "live", gdzie szybko reagować można na boiskowe sytuacje oraz rotacje graczy. Nie należy bać się wysokich kursów, szczególnie gdy dostrzegamy value.

 

Na zakładach siatkarskich można więc zarobić, sam łut szczęścia może jednak nie wystarczyć. Wiedza przydaje się zawsze.