W Polsce od kilku lat ma miejsce prawdziwa piwna rewolucja: powstają małe, rzemieślnicze browary, na półkach sklepowych pojawiają się piwa we wszystkich możliwych smakach i stylach, a polscy piwowarzy zdobywają regularnie nagrody na konkursach na całym świecie. Od dziewięciu lat częścią tej rewolucji jest Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, największa (ostatnie edycje odwiedziło 70 tys. osób) i zdaniem wielu znawców tematu najlepsza w Polsce imprez poświęcona piwom rzemieślniczym. 70 stoisk, a na nich blisko 500 piw lanych i ponad 800 piw butelkowych - to wszystko już od 8 do 10 czerwca na Stadionie Wrocław.

- Bardzo chcielibyśmy zaprosić na Festiwal osoby, które z takim piwem jeszcze się nie zetknęły albo miały z nim do czynienia sporadycznie - mówią organizatorzy WFDP. - Dla nich przygotowaliśmy "Przewodnik początkującego piwosza". Są się w nim m.in. opisy popularnych stylów i podstawowe pojęcia ułatwiające orientację w piwie rzemieślniczym. Przewodnik dostępny jest na stronie festiwalu.

Publiczność degustuje i ocenia piwo, szkoli się na kursach sensorycznych, bierze udział w warsztatach z piwowarstwa, dyskusjach, pokazach i konkursach. W ramach imprezy odbywają się koncerty i wystawy i mnóstwo innych atrakcji.

 

* Częścią Festiwalu jest Strefa Turystyki Piwnej, czyli prezentacja ciekawych miejsc związanych z piwowarstwem. To propozycje zarówno z Polski, jak i z zagranicy: będzie można zapoznać się m.in. z ofertą Piwnego SPA czy Muzeum Piwowarstwa i dowiedzieć się czegoś o wycieczkach szlakiem berlińskich piw kraftowych. Stanie tu też wystawa etykiet piwnych - w Piwnej Galerii Plakatu zobaczymy specjalnie zaprojektowane, nietuzinkowe etykiety wydrukowane w dużym formacie. 

* Na tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o warzeniu piwa czekać będzie Strefa Warsztatów Piwowarskich. Zobaczymy w niej wystawę „Od piwowarstwa domowego do swojego browaru” prezentującą sylwetki znanych piwowarów domowych, którzy obecnie związani są z browarami rzemieślniczymi, będą pokazy warzenia piwa, szkolenia degustacyjne i sensoryczne oraz testy na daltonizm smakowy. O produktach, recepturach i tajnikach piwowarstwa będzie można porozmawiać z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz przedstawicielami sklepów piwowarskich. W programie jest też otwarte spotkanie z Piwowarami Domowymi.

* Scena Piwno-Kulinarna. To na niej odbędzie się oficjalne otwarcie WFDP, tu będą rozgrywane konkursy z atrakcyjnymi nagrodami dla publiczności i na tej scenie dowiemy się, jakie piwo zostało wybrane przez uczestników imprezy najlepszym piwem festiwalu. Ta Scena to miejsce spotkań piwowarów, blogerów, kucharzy i osób związanych z szeroko rozumianym browarnictwem, zarówno amatorów, jak i specjalistów. Gośćmi będą tu m.in. Tomek Kopyra, piwny vloger, znawca i smakosz piwa, autor najpopularniejszego piwnego bloga interetowego, szefowa kuchni Mariola Monczak (uczestniczka Top Chef) i Piotr Gładczak (autor bloga Wrocławskie Podróże Kulinarne), a w sobotę odbędzie się tu Live Beer Blogging, podczas którego eksperci testować będą piwa z browarów uczestniczących we WFDP. „Piwo i sport - czy tak można?”, „Kobiety w piwowarstwie rzemieślniczym w Polsce i na świecie”, „Degustacja - co, gdzie i jak?”. „Dokąd zmierza polskie piwo?” - to tematy niektórych spotkań i paneli dyskusyjnych, jakie odbędą się na Scenie. Tu będą też pokazy warzenia piwa i prezentacja Dolnośląskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

* Festiwalowi towarzyszy trzydniowy Piknik Kulturalny Co Jest Grane 24. To strefa koncertów i spotkań z artystami: zagrają m.in.: Anita Lipnicka, L.U.C., KAMP!, Albo Inaczej (Ralph Kamiński, Eldo, Rosalie., Te-tris, Piotr Zioła). W tej części festiwalu znajdą się też m.in. strefa aktywności dla dzieci i rodziców i strefa mody. Ideą pikniku jest najlepsza kultura dostępna dla każdego i w każdym wieku - podczas festiwalu zagrają tylko polskie zespoły, promowani będą polscy artyści i twórcy.

 Koncerty Pikniku Kulturalnego Co Jest Grane 24

* Piątek, 8 czerwca        -              Bovska / L.U.C: GOOD LUCK + goście / Kamp!

* Sobota, 9 czerwca       -              Pola Rise / Mery Spolsky / L. Stadt

* Niedziela, 10 czerwca  -              Albo Inaczej i goście / Anita Lipnicka / New People        

* Strefa Chillout to niebanalnie zaaranżowana sztuczna plaża z DJ-skimi setami, wokół której ustawią się food trucki z ciekawą ofertą kulinarną. Wśród nich będzie stoisko „Podróże z Top Szefową - Mariola Monczak & Piotr Gładczak”. Mariola Monczak to wieloletnia szefowa kuchni w popularnej restauracji Pod Papugami, uczestniczka 7. edycji programu Top Chef, Piotr Gładczak to założyciel najpopularniejszego wrocławskiego bloga o gastronomii Wrocławskie Podróże Kulinarne. Podczas WFDP połączą siły, przygotują kilka ciekawych dań i pokażą, że festiwalowe, streetfoodowe jedzenie nie musi być nudne.

* Stoisko Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Przez cały Festiwal, będzie można dokonać bezpłatnych badań alkomatem, aby sprawdzić zawartość poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Organizatorzy zachęcają do testów po każdym wypitym piwie, co pozwoli przekonać się, jak u konkretnej osoby rośnie poziom alkoholu. Można też sprawdzić po zakończonej degustacji, w jakim tempie poziom alkoholu spada. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak każdy z nas inaczej reaguje na ilość spożytego alkoholu, ale też promocję przede wszystkim odpowiedzialnego i bezpiecznego spożywania alkoholu. Na tym stoisku dowiemy się również, jaki wpływ ma na nas długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu i otrzymamy ulotkę informacyjną m.in. z tabelą spalania alkoholu przez organizm.

 * Piwo i szkło festiwalowe. Tradycją WFDP jest piwo uwarzone specjalnie na daną edycję festiwalu. Tym razem przygotuje je Browar Nepomucen ze Szkaradowa. Będzie także pamiątkowe szkło festiwalowe i to trzy rodzaje: kielich Toscana, kufel Pallone i szklanka American Lager.

 

NFORMACJE PRAKTYCZNE

* KIEDY: 8-10 czerwca 2018  (piątek-niedziela)

* GDZIE: Esplanada Stadionu Wrocław, al. Śląska 1

* Godziny otwarcia Festiwalu:

- Piątek: 16.00 – 24.00

- Sobota: 12.00 – 24.00

- Niedziela: 12.00 – 20.00

 

WSTĘP WOLNY

 

* Parkingi - dostępne będą:

- wielopoziomowy parking Stadionu Wrocław (opłata: 10 zł / dzień za auto)

- parking odkryty od strony ul. Królewieckiej (opłata: 10 zł / dzień za auto)

* Wejście na teren imprezy będzie możliwe od ul. Królewieckiej oraz od ul. Lotniczej

* Formy płatności - gotówka lub karta płatnicza, w zależności od stoiska 

* Dla dzieci została przygotowana specjalna strefa z atrakcjami dla najmłodszych, na terenie której obowiązuje zakaz wchodzenia z alkoholem.

* Na teren imprezy można zabrać psa, ale tylko i wyłącznie w kagańcu.

* Szkło festiwalowe do nabycia na terenie imprezy:

- Kielich Toscana - średnio szeroki, o pojemności 0,3l z cechą dodatkową 0,2l

- Kufel Pallone - masywny, okrągły, o pojemności 0,5 l

- Szklanka American Lager - wygodny shaker, o pojemności pinty, z cechą dodatkową 0,2l

* Płukarki - po wypiciu piwa posiadacze festiwalowego szkła mogą je przepłukać w płukarkach znajdujących się na terenie imprezy.

* Konkurs na najlepsze piwo WFDP 2018 - najlepsze piwo można wybrać poprzez oddanie głosu na stronie: www.festiwaldobregopiwa.pl / konkurs na najlepsze piwo