Nie daj sobie wmówić, że piwo jest niedobre, tylko dlatego, że kojarzy się ono z wyjściami z kumplami do pubu. Sprawdź, czy wszystko wiesz na temat złocistego napoju o smaku lekkiej goryczy.

Napój dla zdrowia
Jeśli już nie wiesz jak argumentować swojej wybrance serca, że wypicie od czasu do czasu jednego piwa nie jest niczym złym, po przeczytaniu tego artykułu będziesz mógł wymienić całą paletę zalet, jakie kryje w sobie ten zacny napój.
Piwo w swoim składzie zawiera przede wszystkim wodę, drożdże, słód i chmiel. Jest świetnym sposobem na ugaszenie pragnienia podczas wakacyjnych upałów, lub w formie grzanego piwa, idealnym sposobem na podniesienie temperatury w czasie zimowych wieczorów.
Wśród jego zalet wymienić można również przyzwolenie na wypicie go zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym. Chociaż faktycznie jest to napój alkoholowy, to również spełnia swoją rolę jako izotonic. Ponadto przefiltruje Twoje nerki, natomiast układ kostny zostanie wzmocniony dzięki zawartości krzemu.
Teraz wyjście z kumplami na piwo, może mieć również charakter terapeutyczny.

Najpopularniejsze gatunki piw
Jednym z najczęściej degustowanych gatunków piw jest pilsner. Wyróżnia się on bardzo dokładnie opracowanym składem opierającym się wyłącznie na słodzie, drożdżach, chmielu i oczywiście wody. Nie może zawierać żadnych innych dodatków. Ponadto jest bardzo mocne wskazanie w kierunku zachowania regionalnych składników.
Zależy Ci na spożywaniu przeciwutleniaczy? Zacznij rozsmakowywać się w piwach typu porter. Nasz gatunek piwa jest bardziej wyskokowy, niż ten tradycyjnie serwowany na Wyspach Brytyjskich. Ponadto w smaku karmelizowanego piwa wyczujesz nutę suszonej śliwki.
Lager jest gatunkiem piwa charakteryzujący się tak zwaną dolną fermentacją. Zawiera w sobie większą ilość alkoholu, niż pilsner, jednocześnie charakteryzując się ciemniejszym odcieniem.
Na Twój układ kostny najlepszym gatunkiem będzie India Pale Ale, który jest typem piwa z górnej fermentacji. Degustując je, na pewno wczujesz się w dość specyficzny owocowy smak.

Kiedy piwo smakuje najlepiej?
Jeśli jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie, to już możesz uznać się za prawdziwego smakosza piwa. Oczywiście najlepsze jest schłodzone, podawane w temperaturze około 5-7 stopni Celsjusza. Istotne jest także, w jakiej butelce był wcześniej przechowywane. Promienie UV reagujące ze związkami chmielu pogarszają smak napoju. Dlatego, gdy zależy Ci na zachowaniu jak najlepszych walorów smakowych, wybieraj piwo w ciemnych butelkach. Zielone szkło przepuszcza nieco więcej promieni, co wpływa na strukturę chmielu.

Piwo z pianą czy bez?
Masz kolejna okazję do tego, żeby się sprawdzić. Czy według Ciebie piwo powinno mieć koniecznie pianę, czy jest to tylko walor estetyczny przyjęty wśród barmanów. Odpowiedź brzmi: piwo musi mieć pianę!
Dzięki jej obecności, napój nie pozbywa się tak szybko między innymi olejów chmielowych, odpowiedzialnych za wyborny smak złotego napoju. Naucz się umiejętnie nalewać piwo do kufla, w ten sposób uzyskasz idealnie zbitą i gęstą pianę.
Piwo wlewaj śmiało, trzymając kufel pod kątem 45 stopni. W momencie nalania piwa do połowy, wyrównaj kufel do pionu.
Picie piwa prosto z butelki lub puszki na pewno jest wygodne, ale mało efektowne. Jeśli już zamawiasz piwo z nalewaka, poproś o solidny kufel lub szklaną lampkę. Żadnego naczynia nie obejmuj dłonią, tak by nie ocieplić piwa. Mając lampkę chwyć za nóżkę, wtedy napój pozostanie w swojej idealnej temperaturze.
Możesz wspomóc się także gadżetami godnymi posiadania przez każdego konesera piwa. Do nich zalicza się między innymi elektryczny spieniacz do piwa, lub opaska chłodząca. Z takim wyposażeniem, na pewno żadna impreza nie okaże się fiaskiem, ponieważ uratujesz każde źle zaserwowane piwo.

Lista zdrowotna
W krótkim podsumowaniu, szybko zbierzesz wszystkie argumenty, którymi możesz pochwalić się nie tylko przed kumplami, ale również zaskoczyć swoją partnerkę (dla Twojego bezpieczeństwa, wszystkie dane zostały potwierdzone w sposób naukowy).
Wypijanie jednej szklanki piwa dziennie przyczynić się może do obniżenia ciśnienia, a także stresu. Badania przeprowadzono w University of Teras Southwestern.
Nieco więcej, bo kufel lub butelkę piwa dziennie zalecają naukowcy z University of Western Ontario oraz z Finland’s National Public Heath Instutute. Według pierwszych regularna dawka piwa może poprawić wzrok, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę. Natomiast drudzy naukowcy udowodnili, iż ryzyko wystąpienia na nerkach zmniejsza się aż o 40 procent.
Jesteś w stanie wypić nawet do 12 piw w ciągu tygodnia? Jesteś na dobrej drodze do tego, by uniknąć ataku serca. Do takiego stwierdzenia doszli naukowcy z London’s Globar University.

Nie wiadomo co można rozumieć jako umiarkowane spożywanie piwa, ale naukowcy z University Medical Center w Amsterdamie przekonują nas, że właśnie taka częstotliwość degustacji napojem alkoholowym obniży ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 33 procent.