Wrocław należy do czołówki największych rynków mieszkaniowych w Polsce. Nic dziwnego, skoro ma do zaoferowania szeroki wybór komfortowych lokali. Prześledziliśmy aktualne ceny i sprawdziliśmy, w jakiej dzielnicy powstają najciekawsze osiedla. Jesteś ciekaw, czy to dobry moment na zakup nowego M nad Odrą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Może to zabrzmieć zaskakująco, ale Wrocław – obok takich miast jak Wiedeń, Oslo czy Vancouver – zadomowił się w pierwszej „setce” miast świata, w których żyje się najlepiej. Tak wynika z rankingów „Quality of Living" firmy doradczej Mercer[1]. Stolica Dolnego Śląska plasuje się w nich tak wysoko m.in. za sprawą bogatej oferty kulturalnej, akademickiego charakteru oraz atrakcyjnego rynku pracy. Nie bez znaczenia dla wysokich notowań Wrocławia jest też fakt, iż należy do najbardziej proekologicznych aglomeracji naszej części Starego Kontynentu. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż miasto znalazło się wśród kilkunastu ośrodków rywalizujących o miano Zielonej Stolicy Europy 2020[2].


Ceny mieszkań we Wrocławiu – taniej czy drożej niż przed pandemią?


Atrakcyjność miasta przejawia się też w rozwiniętym mieszkaniowym rynku pierwotnym. Wrocław, pod względem liczby realizowanych inwestycji deweloperskich, znajduje się w ścisłej czołówce w Polsce. Popyt na mieszkania jest tu od lat bardzo wysoki i nie zmieniły tego zawirowania związane z epidemią koronawirusa. Jak wynika z najnowszych danych firmy doradczej JLL[3] specjalizującej się w analizie rynku nieruchomości, ceny we Wrocławiu rosną, ale stabilnie. Na koniec 2020 roku średnia cena za mkw. wynosiła 8,8 tys. zł, co w porównaniu do III kwartału oznacza niewielki wzrost – tylko o 2%.Bogaty rynek pierwotny, czyli jest w czym wybieraćWspominana wyżej analiza JLL pokazuje również, że w stolicy Dolnego Śląska w całym 2020 roku sprzedano aż  8,4 tys. nowych mieszkań. Wrocław pozostaje więc miastem, w którym na zakup nowego mieszkania wciąż jest wielu chętnych. Dlatego wydaje się, że nie warto odwlekać decyzji o wyborze wymarzonego M, oczekując na spadki cen. Okazji można szukać wprawdzie pośród licznych ofert „z drugiej ręki”, ale nad Odrą zapotrzebowanie na nowoczesne mieszkania zaspokajane jest przede wszystkim przez rynek pierwotny. Wrocław pod tym względem nie odróżnia się więc od pozostałych największych aglomeracji.


Co się ceni? Bliskość natury i poczucie prywatnościNa koniec 2020 roku w ofercie pozostało tu ponad 9 tys. mieszkań deweloperskich. Wrocław ma bogatą ofertę zwłaszcza w segmencie popularnym, czyli lokali „na każdą kieszeń”, które cieszą się tu największym zainteresowaniem. Klienci wcale nie oczekują luksusów, cenią za to solidność wykonania i przemyślany układ lokali w najbardziej popularnym przedziale, czyli od 40 do 60 mkw.  Bliskość natury, bezpieczna okolica i dostępność mieszkań z ogródkami, tarasami lub dużymi balkonami, to jedne z podstawowych czynników branych pod uwagę przez osoby szukające nowego mieszkania we Wrocławiu. Tak wynika z ankiety, jaką wśród nabywców mieszkań w tym mieście przeprowadziła Grupa Murapol. Deweloperzy są aktywni zwłaszcza w południowych dzielnicach, takich jak Krzyki i Wojszyce. To rejony stolicy Dolnego Śląska, które znajdują się z dala od hałaśliwego centrum i uchodzą za najbezpieczniejsze. Jednocześnie te dzielnice wyróżnia łatwy dojazd do śródmieścia, bogata oferta handlowo-usługowa w sąsiedztwie i naturalne, zielone otoczenie.Jakie mieszkanie wybrać? Postaw na innowacyjne rozwiązania

- Spokojna okolica, niska zabudowa oraz poczucie prywatności za sprawą dużych odległości między budynkami – to aspekty, jakie biorą pod uwagę klienci wybierający naszą ofertę mieszkaniową. To najczęściej ludzie młodzi, szukający odpowiedniego miejsca do założenia rodziny – mówi Katarzyna Rzepecka, kierownik Biura Sprzedaży Grupy Murapol we Wrocławiu. Oferta dewelopera, który działa na rynku mieszkaniowym od 20 lat, wpisuje się w charakter tej części miasta. Powstają tu niewielkie kameralne budynki wyposażone w windy, ogródki na parterze oraz obszerne balkony. Te dodatkowe przestrzenie mogą przydać się nie tylko do rekreacji w domowym zaciszu, ale też sprzyjają komfortowej pracy na świeżym powietrzu – w ramach home office.

Choć na południu Wrocławia jest „sielsko”, nie brak także ofert mieszkań z nowoczesnymi rozwiązaniami typu smart home. Przykładowo inwestycje Murapolu realizowane w tej części miasta – Zielone Bulwary oraz Zielona Toskania – posiadają opcje ułatwiające zdalne zarządzanie mediami w mieszkaniach. W standardzie lokali znajduje się także ekologiczny pakiet antysmogowy.

Postaw na sielską okolicę i skorzystaj ze wsparcia ekspertów

Podsumowując, jeśli zależy ci na lokalizacji zapewniającej spokój i bezpieczeństwo, a jednocześnie chcesz mieszkać nowocześnie, warto wziąć pod uwagę osiedla deweloperskie realizowane w południowej części Wrocławia. Powstają tam kameralne osiedla z lokalami mieszkalnymi, wyposażonymi w praktyczne nowinki technologiczne. Co więcej, jeśli potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu kredytu hipotecznego, możesz zyskać ją bezpośrednio od dewelopera. Taką bezpłatną asystę oferuje m.in. Grupa Murapol. Dzięki temu nie tylko poznasz swoją zdolność kredytową, ale też unikniesz zbędnych formalności bankowych i zyskasz wiarygodną informację, na jakie mieszkanie możesz sobie pozwolić.

[1] Quality of living city ranking, Mercer, źródło: https://mobilityexchange.mercer.com/insights/quality-of-living-rankings

[2]Wrocław powalczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020 źródło:

https://www.wroclaw.pl/srodowisko/wroclaw-powalczy-o-tytul-zielonej-stolicy-europy-2020

[3] Rynek-mieszkaniowy w Polsce Q4 2020, JLL, źródło:

https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/badanie/rynek-mieszkaniowy-w-polsce