Większość z rodziców spotkała się z określeniem Biały szum, jednak czym naprawdę jest Biały szum? Jest to nic innego jak jednostajny dźwięk o całkowicie płaskim widmie, który wydają np. domowe sprzęty, jak np. suszarka do włosów, czy lodówka albo dźwięki natury jak deszcz, burza czy szum morskich fal. Sposób ten od dawnych czasów jest dobrze znany naszym mamom i babciom. Biały szum jest jedną z metod wykorzystywanych do uspokajania płaczących dzieci oraz osób cierpiących na bezsenność czy stres. W dzisiejszych czasach można wykorzystać nagrania znajdujące się w internecie.

Pojawienie się dziecka w rodzinie to zawsze niebywałe przeżycie, jednak niemowlę może być przyczyną chronicznej bezsenności nie tylko dla mamy, ale i wszystkich domowników i sąsiadów. Wiele osób za wszelką cenę szuka sposobów, aby przespać choć część nocy, a każdy sposób, aby pomóc niemowlęciu zasnąć, jest na wagę złota. 

Przeprowadzone badania potwierdziły, że kiedy zasypiamy przy białym szumie, lepiej pracuje nasz mózg. Według niektórych badań biały szum w postaci np. działającej suszarki do włosów w pokoju śpiącego dziecka zmniejsza ryzyko pojawienia się SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Najprawdopodobniej ma to związek z dźwiękiem rejestrowanym przez mózg dziecka, dzięki czemu mózg stale pracuje. W internecie można znaleźć wiele filmów z białymi szumami, ale warto zwrócic uwagę na te specjalistyczne znajdujące się m.in. na Spanko ASMR, czyli kanale poświęconym Białym szumom i muzyce relaksacyjnej. 

Z powodzeniem jest też stosowany do łagodzenia przykrych objawów szumu w uszach, po łacinie nazywanego „tinnitus” oraz jest doskonałym lekarstwem na bóle głowy i migreny. Badania wykazują , że u osób zasypiających przy białym szumie, zarejestrowano zwolnione tętno, a niemowlęta szybciej się wyciszały przed zaśnięciem. Naukowcy uważają, że cisza dla noworodka jest czymś dziwnym i nienaturalnym, stąd np. szum suszarki może mu dawać poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w okresie ciąży słyszy różne wytłumione dźwięki.

Białe szumy możemy znaleźć z powodzeniem w internecie. Jest to darmowy sposób, aby spróbować chociażby uśpić nasze dziecko. Warto zasięgnąć specjalistycznych darmowych wielogodzinnych filmów z białymi szumami, które nie zawierają reklam podczas ich słuchania, aby nie obudzić dziecka podczas snu. Gotowe porady i dźwięki, nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych znajdziemy na youtubie na SPANKO ASMR lub facebooku. Nowe filmy i porady dodawane są na bieżąco dwa razy w tygodniu. Hitem w usypianiu niemowląt stała się suszarka - bo który z rodziców jeszcze nie próbował usypiać swojego dziecka przystawiając mu do kołyski włączoną suszarkę do włosów? Jednostajny dźwięk suszarki do włosów powoduje, że noworodek zasypia w kilka minut. Oczywiście nie ma tu stuprocentowej pewności, bo jeśli dziecko jest pobudzone lub głodne, żadne sposoby na sen nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.


Lekarze dowiedli, że biały szum poprawia jakość pracy i pomaga poprawić koncentrację, dlatego korzystanie z niego jest zalecane np. w czasie terapii dzieci z ADHD. Biały szum pozytywnie wpływa również na relacje międzyludzkie i społeczne.

Badania potwierdziły, że biały szum m.in.:
- Zmniejsza stres,
- poprawia koncentrację,
- zapewnia większą prywatność,
- ma kojące działanie w przypadku bólu głowy i migreny,
- pomaga w maskowaniu szumu w uszach.
- wycisza drażniące nas dźwięki,
- pomaga w zaśnięciu.

                    Wesprzyj nas subem!