
| Źródło: mat. prasowe partnera, grafika ze strony psychologplus.pl
Dzień samotnych. Jak Wrocław przeciwdziała samotności?

27 lipca to Dzień osób Samotnych a jednocześnie bardzo szczególny dzień we Wrocławiu. Jesteśmy na półmetku Roku Dobrych Relacji. Roku bardzo trudnego, w którym mieliśmy odbudować się po pandemicznych latach. Wojna pokrzyżowała te plany i Rok Dobrych Relacji nabrał dodatkowego znaczenia. Chcemy by Wrocław był miastem, w którym nikt nie czuje się samotny. Miastem, w którym zwracamy uwagę na drugiego człowieka. Miastem, w którym chcemy się razem bawić, chociaż się nie znamy. To wszystko robimy po to, by znów zbliżyć się do siebie, być blisko siebie, także pomagając innym – podkreśla Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Wrocław jest pierwszym miastem w Europie, które systemowo, kompleksowo i całościowo chce zająć się tematem dobrych relacji przeciw samotności. Za nami kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze osiedlowym i ogólnomiejskim. Budowanie relacji jest jedyną, skuteczną metodą walki z samotnością.
Ambasadorzy Roku Dobrych Relacji
Swojego wizerunku jako ambasadorów Dobrych Relacji udzieliły osoby znane w różnych obszarach działalności: artyści i wokaliści Anna Wyszkoni, Andrzej Piaseczny, Sara James; pisarka Olga Tokarczuk; aktorki Sonia Bohosiewicz, Aleksandra Hamkało; prowadzący programy kulinarne Robert Makłowicz.
Medyczne aspekty samotności
Jak wynika z badań prowadzonych w Polsce, zjawisko samotności dotyka coraz więcej osób – podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa aż 60% ankietowanych informowało, że czują się samotni.
Samotność to kaskada reakcji w organizmie – nie tylko takich jak smutek, przygnębienie czy depresja, ale również kaskada różnych zmian biologicznych – min. obniżenie zdolności do przeciwdziałania stanom zapalnym, pogorszenie reakcji immunologicznej, wzrost ciśnienia, zwiększenie ryzyka chorób serca – prof. Joanna Rymaszewska, specjalista psychiatrii. Kieruje Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego i Kliniką Psychiatrii USK we Wrocławiu.
Samotność dotyczy wszystkich, ale są grupy które są narażone na samotność szczególnie - co ciekawe, to są ludzie młodzi, to są ludzie chorzy, niepełnosprawni, czy osoby, które są szczególnie narażone na wykluczenie społeczne czy dyskryminacje. Konsekwencje samotności dla naszego organizmu można porównać do palenia 15 papierosów dziennie - prof. Dariusz Galasiński – kier. Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą na Uniwersytecie Wrocławskim.
Projekt rezolucji w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności złożył Prezydent Wrocławia do Rady Miejskiej, która w grudniu 2021 roku pozytywnie przegłosowała ten pomysł.
Wybrane wydarzenia Roku Dobrych Relacji:
- inauguracja Roku Dobrych Relacji, wieczorne spotkanie i rozmowa o dobrych relacjach z Anną Wyszkoni,
- konferencja naukowa „Społeczne Konteksty Samotności i Osamotnienia”,
- spotkanie Ambasadorki Roku Dobrych Relacji Anny Wyszkoni z uczniami SP 84,
- spotkanie ambasadora Roku Dobrych Relacji Andrzeja Piasecznego z seniorami w Dziennym Domu Pomocy przy ul. Skoczylasa,
- cykliczne spotkania „W Hali Stulecia nigdy nie jesteś sam” połączone ze zwiedzaniem Hali,
- spotkanie ambasadorki Roku Dobrych Relacji Soni Bohosiewicz z młodzieżą oraz podsumowanie 100 dni wojny w Ukrainie i pomocy Wrocławia uchodźcom wojennym,
- konkurs filmowy „Wkręć się w dobre relacje” dla dzieci w wieku 5-10-15 (Ambasadorka: Sara James),
- konkurs filmowy “Wkręć się w dobre relacje” dla osób dorosłych (Ambasadorka: Sonia Bohosiewicz),
- wręczenie nagrody “Twórca Dobrych Relacji” dla Janiny Bąk podczas Influencers Live Wrocław,
- zasadzenie drzewka w ramach inicjatywy #WROśnijWeWRO,
- zorganizowanie rejsów dobrych relacji w ramach Dnia Odry,
- koncert Sary James z okazji Dnia Dziecka,
- spotkanie Ambasadora Roku Dobrych Relacji Roberta Makłowicza z młodzieżą w Arsenale Miejskim,
- spotkanie Ambasadora Roku Dobrych Relacji Roberta Makłowicza w Kinie Nowe Horyzonty,
- spotkanie Ambasadorki Roku Dobrych Relacji Anny Wyszkoni z wychowankami Domu Dziecka przy ulicy Lekcyjnej,
- wystawa “Rzeczy Wspólne” zlokalizowana na Placu Solnym,
- Potańcówki Wrocławskie,
- nagranie materiału wideo promującego Rok Dobrych Relacji,
- wystawa "W pełni kobieca" zlokalizowana na ulicy Świdnickiej i spotkanie z ambasadorką Roku Dobrych Relacji Aleksandrą Hamkało,
- inicjatywy podejmowane przez przedszkola i szkoły na rzecz społeczności lokalnej, społeczności szkolnej, osób potrzebujących (uchodźców),
- akcenty Roku Dobrych Relacji w trakcie ogólnomiejskich wydarzeń: Gitarowego Rekordu, Europy na Widelcu, Spotkajmy się we WRO – koncertów z okazji święta Wrocławia, seansów filmowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, a także w czasie seansów filmowych w kinie Nowe Horyzonty.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj