Świdnica w Diecezji świdnickiej, Wrocław czy Wierzbice w Archidiecezji wrocławskiej – mapa kościelnej pedofilii, która została zaprezentowana w Watykanie, to także miejscowości z naszej okolicy. Każde zaznaczone na mapie miejsce, gdzie dochodziło do molestowań przez duchownych, jest dokładnie opisane i opatrzone linkami m.in. do artykułów prasowych. Po południu, 21 lutego w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się międzynarodowa konferencja organizacji Ending Clergy Abuse zajmującej się pomaganiem wykorzystywanym seksualnie nieletnim. Dzień wcześniej przedstawiciele polskiej Fundacji „Nie lękajcie się” oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej wręczyli papieżowi Franciszkowi raport o polskich biskupach chroniących księży pedofilów.

W Watykanie ruszył synod poświęcony pedofilii w Kościele. Przy okazji spotkania duchownych odbywa się międzynarodowa konferencja poświęcona wykorzystywaniu seksualnemu dzieci przez księży. Głównym założeniem jest pokazanie skali zjawiska i tego, jak bardzo hierarchowie kościelni w poszczególnych krajach dbają, by informacje o molestowaniach dzieci przez tę grupę społeczną nie wychodziły na jaw oraz jaki parasol ochronny roztaczają nad oskarżanymi o przestępstwa seksualne i piętnują ich ofiary.

W międzynarodowej konferencji organizowanej przez Ending Clergy Abuse biorą udział także Polacy. Jedną z osób, która będzie zabierać głos jest Marek Lisiński, który sam w dzieciństwie padł ofiarą księdza pedofila, a teraz pomaga innym wykorzystywanym, posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus oraz przedstawiciele polskiej Fundacji „Nie lękajcie się” zajmującej się walką z pedofilią w Kościele i ujawniającej kolejne przypadki seksualnych nadużyć duchownych wobec wiernych. W raporcie, który w Watykanie przedstawiła Fundacja "Nie lękajcie się" można znaleźć także nazwisko ordynariusza diecezji kaliskiej kiedy Edward Janiak sprawował jeszcze funkcję biskupa pomocniczego we Wrocławiu.  Jego postać opisywana jest w kontekście księdza K., oskarżanego o pedofilię. Biskup Janiak przeniósł go z parafii na posługę u sióstr zakonnych i księży emerytów. Zakazał mu też nauczania religii. Mimo tych kościelnych konsekwencji ksiądz K. – jak czytamy w raporcie- dalej krzywdził dzieci. Ostatecznie został skazany przez sąd na 7 lat więzienia.  Więcej o tej sprawie przeczytacie w załączonym pod tekstem pełnym raporcie.

Organizacja stworzyła też interaktywną mapę pedofilii w polskim Kościele (tutaj), na której zaznacza miejscowości, gdzie dochodziło do molestowań i gwałtów. Takie, z których napływają zgłoszenia. Punkty, gdzie księża usłyszeli wyroki za przestępstwa oraz gdzie media takie sprawy opisywały. 

Źródło: faktykaliskie.pl