Budowa pierwszego w regionie Centrum Chorób Piersi dobiegła końca. Od piątku pacjentki będą miały zapewnione kompleksowe leczenie nowotworów na każdym etapie choroby w nowym Breast Unit przy Dolnośląskim Centrum Onkologicznym we Wrocławiu. To największy w kraju szpital zbudowany w systemie modułowym. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ponad 40 mln zł.

Doskonały zespół specjalistów, nowoczesny sprzęt i lepsze warunki leczenia pacjentek – samorząd województwa stale rozwija infrastrukturę oraz opiekę zdrowotną na Dolnym Śląsku.


Stale poprawiamy dostęp do leczenia na najwyższym poziomie osobom chorującym na nowotwory. Inwestujemy w sprzęt, wspieramy tworzenie nowych placówek. Dzięki pieniądzom samorządu powstały nowe filie DCO w Jeleniej Górze i Legnicy. Otwarcie Centrum Chorób Piersi to kolejny krok w kierunku stworzenia nowoczesnego systemu leczenia nowotworów na Dolnym Śląsku. Od dziś kobiety chore na raka piersi będą mogły liczyć na kompleksowe leczenie w komfortowych warunkach – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.


W Breast Unit znajdują się m.in. oddział szpitalny z komfortowymi salami dla pacjentek (8 sal dwuosobowych i 4 stanowiska obserwacji pooperacyjnej), poradnia z gabinetami zabiegowymi i konsultacyjnymi oraz dział diagnostyki obrazowej i małoinwazyjnej chorób piersi. Centrum jest też wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny – dwa mammografy cyfrowe. Szacuje się, że rocznie przebadanych będzie ok. 1000 pacjentek.


Breast Unit to system leczenia, w którego centrum są  potrzeby pacjentki. Mamy doskonały zespół specjalistów i nowoczesny sprzęt. Brakowało nam jedynie nowego oddziału – mówi dr Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.

Pacjentki będą pod opieką na wszystkich etapach choroby: od samej diagnozy
i konsultacji zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym. Od początku zaopiekuje się nimi zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog.

Powstanie Breast Unit to pierwszy etap budowy nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu, które powstanie do 2023 roku. Poprawa warunków leczenia nowotworów to jeden z priorytetów działań samorządu w ochronie zdrowia. Na Dolnym Śląsku diagnozuje się raka piersi u ok. 1500 kobiet rocznie. Musimy być przygotowani na zagwarantowanie im jak najlepszej opieki – podkreśla wicemarszałek Jerzy Michalak.

Koncepcja Breast Unit
Koncepcja Breast Unit jako zespołu specjalizującego się w całościowej diagnostyce i terapii raka piersi pojawiła się już pod koniec lat 70-tych XX w. Pierwsze ośrodki powstały w USA, Włoszech i Niemczech. Leczenie w takim systemie zwiększa szanse przeżycia i podnosi jakość życia pacjentek. Dzięki przestrzeganiu wytycznych opracowanych dla Breast Unit osiąga się lepsze wyniki terapeutyczne (mniejszą śmiertelność) i więcej kobiet ma szansę na uniknięcie mastektomii. W Polsce ośrodki typu Breast Unit dopiero zaczynają powstawać.