| Źródło: Wikipedia, PAP, fsma.pl, redakcja Wrocław Dla Was, grafika: Wikipedia

Skomentuj jako pierwszy!

Nareszcie! Refundacja najdroższego leku na SMA w Polsce

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski oznajmił w poniedziałek, że od września 2022 na liście leków refundo wanych znajdzie się Zolgesma- najdroższy lek na SMA. Będzie on przeznaczony dla dzieci do 6 miesiąca życia.  

W refundacji na liście wrześniowej znajdzie się najdroższy, jeżeli chodzi o jednorazowe przyjęcie, lek przeciwko SMA. Mówię tutaj o leku Zolgensma, który będzie przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 miesięcy. On będzie podawany oczywiście w wyniku stosowania programu przesiewowego. Źródłem finansowania najbardziej innowacyjnych leków w Polsce jest Fundusz Medyczny – powiedział minister Niedzielski.

Oznajmił też, że "obecnie prowadzone są badania genetyczne diagnozujące SMA, a ich dopełnieniem jest terapia". 

Źródłem finansowania najbardziej innowacyjnych leków w Polsce jest Fundusz Medyczny. 

 

W Unii Europejskiej lek Zolgensma jest warunkowo dopuszczony do stosowania od maja 2020 roku. Jest przeznaczony do leczenia hcorych z rdzeniowym zanikiem mięśni, którzy: 

- mają kliniczne objawy pierwszej postaci SMA,

- mają nie więcej niż 3 kopie genu SMN2, bez względu na postać choroby

Poza Unią Europejską lek Zolgensma uzyskał dopuszczenie do stosowania w Izraelu, Brazylii, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Katarze - u pacjentów w wieku do 2 lat. W Rosji oraz został wpisany na listę leków sierocych w Rosji (aczkolwiek jeszcze nie uzyskał tam pełnego dopuszczenia). Ponadto na wniosek lekarza może być zastosowany w Szwajcarii u niemowląt nieleczonych innymi lekami.

Producentem leku jest Novartis Gene Therapies. 

Rdzeniowy zanik mięśni - rzadkie, uwarunkowane genetycznie, schorzenie nerwowo-mięśniowe przejawiające się degeneracją neuronów jąder przednich rdzenia kręgowego, co wywołuje postępujące upośledzenie mięśni szkieletowych, w ciężkich przypadkach prowadzącym do śmierci. Schorzenie związane jest z mutacją genu SMN1. 

Publikacja:

Redakcja - Wrocław dla Was


Więcej od - Redakcja - Wrocław dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?