W poniedziałek 15 maja 2017 roku we wrocławskim ZOO przyszedł na świat samiec zagrożonego gatunku, którego populację szacuje się na 2-3 tys. osobników. Figurą nieco przypomina Zumbę, ale jej rozmiarów nigdy nie osiągnie.

Mały hipopotam Jest:

-        synem Elpuni i Carlosa,

-        bratem Psoty, która wyjechała i mieszka obecnie w Singapurze,

-        bratem Euforio, który mieszka w Lipsku

-        bratem Luny, która mieszka na Mauritiusie.

Mały hipopotam urodził się 15 maja, a w piątek 26 maja odbył swój pierwszy spacer. „Młode cieszy podwójnie, gdyż reprezentuje gatunek zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że w środowisku naturalnym pozostało już tylko kilkaset osobników. Ponadto okazało się, że to samiec, a samców rodzi się znacznie mniej” – informuje na Facebooku wrocławskie zoo.

Jest też apel do internautów o pomoc w wybraniu imienia. Propozycji jest sześć: Eclus, Elfin, Eugenius, Etiam, Eusebio, Embrion. Głosować można pod tym adresem.

Hipopotam karłowaty (Choeropsis liberiensis lub Hexaprotodon liberiensis) – duży ssak roślinożerny, występujący w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki (naukowa klasyfikacja gatunku oznacza "z Liberii" - żyje tam większość osobników). Jest samotnikiem prowadzącym nocny tryb życia. Jeden z dwóch żyjących współcześnie gatunków hipopotamowatych, drugim przedstawicielem jest znacznie większy hipopotam nilowy. W porównaniu ze swym większym kuzynem jest słabo poznany.

Hipopotam karłowaty adaptuje się do swojego terytorium. Podobnie jak większy kuzyn, prowadzi wodno-lądowy tryb życia, przebywa w pobliżu wody, aby utrzymać skórę nawilżoną i schładzać temperaturę ciała. Zachowania takie jak łączenie się w pary i narodziny mogą następować w wodzie lub na lądzie. Hipopotam karłowaty jest roślinożerny, żywi się m.in. paprotnikami, roślinami dwuliściennymi, trawami i owocami znalezionymi w lasach.

Jako rzadki i prowadzący nocny tryb życia, jest trudny do obserwacji w naturalnym środowisku, w dodatku żyje w krajach, w których częściej występują konflikty wewnętrznych. Hipopotam karłowaty prowadzi głównie samotniczy tryb życia. Czasami hipopotamy karłowate są widywane w parach lub trójkach, lecz nigdy w dużych grupach jak hipopotamy nilowe. Nie przejawia instynktu terytorialnego. (źródło https://pl.wikipedia.org)