| Źródło: Krzysztof Mieszkowski fb, OKO.Press., gazetaprawna.pl

Skomentuj jako pierwszy!

Obraza uczuć religijnych - Młot na Czarownice?

12 stycznia 2022 roku aktywistki Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar, którym zarzucono obrazę uczuć religijnych za naklejanie w pobliżu kościoła tzw. wlepek z wizerunkiem tęczowej Matki Boskiej, zostały uniewinnione przez sąd II instancji.

 Oskarżenie dotyczy „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczności LGBT”.

Zdarzenie miało miejsce w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 roku w Płocku. Wlepki naklejano w okolicy parafii św. Maksymiliana Kolbego.

Motywacja aktywistek

Aktywistki tłumaczą, że akcja była odpowiedzią na działania w kościele św. Dominika, gdzie wystawiono z okazji Wielkanocy Grób Pański z homofobicznym przekazem. Nad  krzyżem przepasanym z biało-czerwoną szarfą umieszczono napis – „Zachowaj nas od ognia niewiary”. Pod krzyżem poustawiano pudła owinięte w szary papier, każde podpisane imionami grzechów: „Hejt”, „Pogardę”, „Chciwość”, „Kradzież”, ale także „Gender”, „LGBT”, „Zboczenia”. 

Stanowisko posła Krzysztofa Mieszkowskiego (Nowoczesna)

Obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej nie jest czymś nowym. Warto przypomnieć słowa Jerzego Grotowskiego po ataku skierowanym przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na przedstawienie teatralne „Apocalypsis cum figuris”, że jako osoby wychowane i uczestniczące w kulturze chrześcijańskiej mamy prawo do wyrażania krytycznego wobec niej stosunku.

Likwidacja art. 196. leży w interesie polskiej demokracji. Jest bowiem ograniczeniem praw człowieka, formą cenzury i narzędziem politycznym państwa wyznaniowego.
Przypominam, że w marcu 2021 roku złożyłem do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu karnego usuwający art. 196. - napisał poseł Krzysztof Mieszkowski na swoim facebooku.
 
Artykuł o obrazie uczuć religijnych
Art. 196 KK przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 dla tego, kto „obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych" 
Stosowanie paragrafu o bluźnierstwie - wzrost aktywności
Od stycznia do 8 grudnia 2021 roku do sądów skierowano 29 aktów oskarżenia w związku z obrazą uczuć religijnych - wynika z danych prokuratury. W 2016 r. było ich 10. Wśród prawomocnych skazań za to przestępstwo zdarzają się kary bezwzględnego więzienia - w ciągu ostatnich 5 lat były to cztery przypadki.
Z danych udostępnionych PAP przez Prokuraturę Krajową wynika, że od 2018 r. liczba zawiadomień do prokuratury dotyczących przestępstwa obrazy uczuć religijnych rośnie. W 2018 r. skierowano ich 90, w 2019 r. - 136, natomiast w 2020 r. - 146. 
Stanowisko amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej
Według amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej istniejące w różnych państwach przepisy o karaniu za profanację religii i ich wyznawców są 
sprzeczne z uniwersalnymi standardami praw człowieka jak wolność wyrażania poglądów i swoboda wyznania. Zwolennicy takich przepisów twierdzą, że są one potrzebne dla ochrony wolności religijnej i promowania harmonii, ale prawa te upoważniają władze do karania obywateli, którzy wyrażają poglądy mniejszościowe, jednocześnie sygnalizują społeczeństwu, że takie poglądy przez władze nie będą tolerowane - piszą członkowie komisji. 

Publikacja:

Redakcja - Wrocław dla Was


Więcej od - Redakcja - Wrocław dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?