Gdy potrzebujemy większych pieniędzy na realizację swoich potrzeb i nie możemy pożyczyć jej od rodziny lub nie posiadamy oszczędności, mamy dwie opcje: pożyczkę ratalną i kredyt. Którą jednak wybrać? Obie mają zalety, jak i wady. Dziś postaramy się wyjaśnić różnicę między nimi, dzięki czemu łatwiej będzie ci podjąć decyzję.

Kredyt konsumpcyjny

Jedynie bank może dać ci kredyt. Ma to związek z tym, że ten produkt finansowy reguluje prawo bankowe. Wszystkie kredyty udzielane są na z góry określony cel i należy trzymać się tego, co ustalono w umowie. Jeśli więc np. bierzesz kredyt na telewizor lub inny sprzęt RTV, pożyczone pieniądze powinieneś przeznaczyć wyłącznie na to. Maksymalna kwota kredytu konsumpcyjnego może nieznacznie przekroczyć 250 000 złotych, a górna granica wszystkich opłat i odsetek jest ustalona przez prawo. Klient zawsze otrzymuje kwotę kredytu przelewem. Warto także wspomnieć, że pożyczone pieniądze są własnością banku, a więc nie może ich zająć komornik. W przypadku kredytu konsumpcyjnego możesz odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania.

Pożyczka ratalna

Ten rodzaj usługi finansowej może być udzielony zarówno przez bank, jak i firmę pożyczkową oraz osobę fizyczną. Tutaj nie ma zastosowania prawo bankowe, a wszystkie zapisy związane z pożyczką ratalną znajdują się w Kodeksie Cywilnym. W przeciwieństwie do kredytu konsumpcyjnego, w przypadku pożyczki ratalnej nie musisz podawać jej celu. Kolejną różnicą jest to, że wysokość odsetek jest ustalana indywidualnie przez bank, firmę lub osobę udzielającą pożyczek. Poza tym niektóre firmy oferują swoim klientom np. darmowe pożyczki. W przeciwieństwie do banków, firmy pożyczkowe nie zawsze dokładnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów. Ponadto kwoty pożyczek z reguły są niższe niż kwoty kredytów i obarczone są mniejszą liczbą formalności. Pożyczki ratalne to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim rozpatrzeniu sprawy.

Co wybrać?

Wiele zależy od twojego zapotrzebowania. Jeśli chcesz pożyczyć naprawdę duże pieniądze, jedynym sensownym rozwiązaniem będzie pójście do banku, który może udzielić ci kredytu na kwotę nawet ponad ćwierć miliona złotych. Jeżeli jednak zależy ci na czasie, nie masz nieskazitelnej historii kredytowej oraz nie potrzebujesz bardzo wysokich kwot – wtedy wybierz np. ratalną pożyczkę na 60 dni. Niezależnie od wszystkiego, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim, pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz. Jeśli chcesz 7 000 złotych na nowy telewizor, nie bierz 10 000 licząc, że z pewnością pozostałe pieniądze na coś się przydadzą. Jasne, że się przydadzą – jesteśmy przecież w stanie wydać każdą kwotę. Musisz mieć jednak ma uwadze to, że wszystko trzeba będzie spłacić. Opóźnienia w płatnościach skutkują karnymi odsetkami i bardzo łatwo jest wpaść w spiralę długów. Dlatego, gdy tylko czujesz, że będziesz mieć problemy z terminowością, od razu kontaktuj się z bankiem lub firmą, od której pożyczyłeś pieniądze. To dobra strategia – im wcześniej bowiem powiesz o przewidywanych kłopotach, tym większa szansa, że twój wierzyciel pójdzie ci na rękę.