Pierwsza pełnia księżyca w 2020 roku przypada na piątek 10 stycznia. Jest to wyjątkowy czas, gdyż będziemy mieć do czynienia z półcieniowym-częściowym zaćmieniem księżyca. Co to znaczy?

Pełnia Wilczego Księżyca 10 stycznia 2020 roku – co to znaczy? 

10 stycznia nastąpi pierwsza pełnia księżyca w 2020 roku. Dlaczego jest uważana za wyjątkową? Z tego względu, że będzie jej towarzyszyć fascynujące zjawisko – półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca. Pełnia Wilczego Księżyca będzie widoczna na całym świecie – w Azji, Australii, Europie i Afryce. Zwana inaczej Starym i Lodowym Księżycem zrobi spektakularne widowisko. Apogeum będzie miało miejsce 10.01.2020 o godz. 19:21.

Zaćmienie księżyca występuje, gdy Ziemia znajdzie się między słońcem a księżycem będącym w pełni, a księżyc "wejdzie" w stożek cienia Ziemi. Jeżeli Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym.

Czym jest Wilczy Księżyc? 

Styczniowy Księżyc według podań ma magiczną moc i wpływa na nastrój. Dlatego podczas pełni Wilczego Księżyca niektórzy czują się zmęczeni i poddenerwowani. Wiele osób narzeka wtedy na problemy ze snem. 

Nazwa Wilczy Księżyc pochodzi od rdzennych Amerykanów i Europejczyków, którzy w średniowieczu utożsamiali styczniową pełnie z wyciem głodnych wilków. Cierpiały one na niedostatek pokarmu w środku zimy. Inne nazwy tej pełni to Stary i Lodowy Księżyc.

Gdzie oglądać wyjątkowe zaćmienie księżyca? 

Styczniowe zjawisko będzie widoczne praktycznie w każdym zakątku Polski. Można je więc podziwiać od zmierzchu do świtu. Umożliwi to korzystna pogoda i bezchmurne niebo.