Dolny Śląsk, Wrocław i jego okolice to idealne miejsca, które mogą służyć za cel jesiennych, rowerowych tras. Można śmiało powiedzieć, że wakacje dobiegły końca. Niemniej jednak, każdy zapalony rowerzysta z pewnością doceni ostatnie pogodne dni nadchodzącej jesieni, przygotuje odpowiednio rower i wyruszy na przejażdżkę. Dolny Śląsk obfituje w dobrze rozplanowane i różnorodne trasy rowerowe. Ich przebieg i cel jest uzależniony zwykle od tego czy zdecydujemy się na podróż samodzielną, czy też rodzinną rowerową wycieczkę.

Okolice Wrocławia oferują wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności – zarówno rowerzysta – amator, jak i zawodowiec z pewnością znajdą coś dla siebie. Większość tras rowerowych jest doskonale przygotowana – mają przemyślany rozkład a nawierzchnia jest dobrej jakości. Z uwagi na duże zróżnicowanie terenów, przed obraniem za cel dłuższej wycieczki, należy odpowiednio zweryfikować stan techniczny roweru i sprawdzić czy posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria rowerowe, dzięki którym unikniemy ewentualnych problemów na trasie.

Ślęża – rodzinnie

Dobrym pomysłem na rodzinną wycieczkę rowerami, może być góra Ślęża, a dokładniej trasa prowadząca bezpośrednio z Wrocławia na Ślężę. Jednakże, jeżeli bierzemy pod uwagę osiągnięcie szczytu góry, należy wziąć poprawkę na całkowitą długość drogi, która wynosi wówczas około 50 kilometrów w jedną stronę. Na górę Ślężę można dostać się wybierając trasę prowadzącą przez Komorów, Przesławice i Wilczków. Jest to przyjemna i przyjazna rodzinnym wycieczkom droga boczna, mniej uczęszczana przez pojazdy. Po drodze trafimy na ciekawe zabytki architektoniczne, takie jak na przykład zabytkowy kościół  z XIV wieku i robiący wrażenie pałac z przełomu XVIII wieku. Pierwsze odcinki drogi prowadzącej na Ślężę są przyjemne do pokonania i nie powinny nikomu sprawić większych trudności, jadąc jednak dalej należy się przygotować na możliwe utrudnienia. Dalsza trasa przeznaczona jest raczej dla osób o dobrej kondycji i doświadczeniu z uwagi na znaczne nachylenie terenu i leśne, naturalne przeszkody pojawiające się na drodze. Ci, którzy osiągną rowerem szczyt Ślęży będą nagrodzeni przepięknym widokiem roztaczającym się na całą panoramę Dolnego Śląska.

autor: Adam Dziura, Kościół pw. Najświętszej Marii Panny na Ślęży

Okolice Wrocławia – dla każdego

Trasy rowerowe mieszczące się w bliskim sąsiedztwie Wrocławia są doskonałym miejscem na wycieczki rowerami górskimi i szosowymi – każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dolina Baryczy i okolice Bolesławca oferują rowerzystom niezwykłe widoki roztaczające się na lasy oraz dodatkowe atrakcje architektoniczne takie jak na przykład  dwa zabytkowe Zamki mieszczące się w Grodźcu i Kliczkowie.

autor: Bartosz Dworski, Rezerwat przyrody Stawy Milickie, Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Rowerem w okolicach perły Sudetów

U podnóża Karkonoszy mieści się tak zwana Dolina Pałaców i Ogrodów, która od lat cieszy się powodzeniem wśród turystów poruszających się na rowerze. Jak sama nazwa wskazuje, to wyjątkowe miejsce jest kompleksem 30 imponujących, zabytkowych rezydencji. Na tym obszarze, rowerzysta podczas wycieczki, pozna cały przekrój architektoniczny epok – od gotyckich zamczysk po pełne przepychu i bogactwa barokowe dwory. Wokół pałaców roztaczają się parki krajobrazowe, naturalnie współgrające z okolicznymi lasami Karkonoszy. Kolejnym miejscem wartym za obranie jako cel podróży jest Jelenia Góra i jej okolice.


autor: Michał Rażniewski, Widok na Jelenią Górę z Łysej Góry

Miasto to jest powszechnie nazywane „perłą Sudetów” – nie bez powodu. Szlaki rowerowe tej okolicy obfitują głównie w cieszące oko, sielskie krajobrazy. Połączenie widoku gór z bogactwem tamtejszych lasów z pewnością zostanie docenione przez każdego rowerzystę, mającego przyjemność ze skorzystania z tej trasy.