Ekologia to nie tylko troska o losy planety, ale również styl życia. Trendy z nią związane przenikają do mody, wzornictwa czy wystroju wnętrz. Dzięki nim we własnym mieszkaniu można poczuć się jak na łonie natury. Jak jednak stworzyć ekologiczne wnętrze?

Ekologia w stylizacji pomieszczeń kojarzy się przede wszystkim z naturalnymi materiałami (drewnem, kamieniami, ceramiką czy wikliną) oraz specyficzną kolorystyką, nawiązującą do barw ziemi. Choć może się wydawać, że trendy ekologiczne stoją w sprzeczności z np. modnym ostatnio minimalizmem, to jednak ich zastosowanie wcale nie przekreśla stworzenia ciekawego, inspirującego wnętrza.

 

Barwy natury

 

Projektując wnętrza w stylu nawiązującym do ekologii, warto na początek zastanowić się, jaką kolorystykę zamierzamy wykorzystać. Nie musimy ograniczać się tylko do odcieni zieleni. W trend ekologiczny wpisują się również beże, brązy, szarości, a także barwy kwiatów: pomarańcze, błękity, a nawet jasny, pudrowy róż (choć kolory te warto stosować jedynie w formie drobnych akcentów). Choć kontrastujące, krzykliwe barwy również występują w przyrodzie, projektując mieszkanie w stylu „eko”, postarajmy się ich unikać.

 

Wybierając farby do ścian, nie musimy ograniczać się do rozwiązań monochromatycznych. Bardzo popularnym trendem jest zastosowanie w pomieszczeniu stonowanych kolorów, które na jednej z płaszczyzn uzupełnione zostają barwną fototapetą, wykorzystującą na przykład motywy roślinne (liście, łodygi, powiększenie kory drzew itp.). Podobne wzory można zastosować również na poduszkach czy obiciach. Warto przestrzegać jednej zasady: Aby uniknąć wrażenia przesytu, wzorzyste akcenty powinny zostać zrównoważone jednobarwnymi płaszczyznami. Jeśli więc wybierzemy fototapetę, zrezygnujmy z wielobarwnych obić, a stawiając na kolorowe meble, pomalujmy ściany na jeden kolor.

 

Wystrój ekologicznego mieszkania

 

Najbardziej ekologicznym sposobem umeblowania mieszkania jest wybór produktów wykonanych z surowego, niemalowanego drewna. Dotyczy to zarówno drzwi czy ram okiennych, jak i mebli. Świerk, sosna czy dąb to odwołanie do ponadczasowej klasyki. Bambus natomiast nada wnętrzu lekkości i nowoczesności. Kupując szafy stoliki i komody, można sięgnąć również po meble łączące tego typu materiały ze szkłem bądź metalem. Kolejnymi surowcami, jakie warto rozważyć w ekologicznych wnętrzach, jest rattan oraz wiklina – znajdują one swoje zastosowanie w produkcji krzeseł i foteli. W mieszkaniach w stylu „eko” bardzo ciekawie prezentują się lampy, łączące drewno i sznury. Podłogę dobrze jest choć w części przykryć przyjemnym chodnikiem lub dywanikiem w rustykalne wzory. Kanapę można ozdobić poduszkami czy pledem, a na ścianach powiesić orientalne tkaniny bądź maty.

 

O ekologicznym charakterze wystroju w dużej mierze decydują jednak dodatki. Żeby wnętrze prezentowało się harmonijnie, pod żadnym pozorem nie korzystajmy z tworzyw sztucznych czy plastiku. Dotyczy to zarówno sprzętów i mebli, jak i niewielkich elementów dekoracyjnych (np. figurek czy dziecięcych zabawek). Elementy dekoracyjne w swym stylu nie muszą się ograniczać do wspominanych już motywów florystycznych. W ostatnim czasie popularność zyskują również te nawiązujące do świata zwierząt: nadruki pawich piór, tygrysich pasków, cętek czy owadów. Tego typu akcesoria ma w ofercie między innymi MRP Home (nowo otwarty salon w Magnolia Park we Wrocławiu - to pierwszy sklep w Polsce, a zarazem w Europie). Jeśli zdecydujemy się na tak wyraziste wzory, najlepiej wykorzystajmy je jako niewielkie akcenty, by nie przytłoczyły wystroju całego mieszkania.

 

W oczywisty sposób, w nowoczesnym, ekologicznym mieszkaniu warto postawić rośliny doniczkowe – zarówno „klasyczne” paprotki, jak i gatunki egzotyczne o dużych, mięsistych liściach (np. palmy czy fikusy). Rośliny można dodatkowo wyeksponować za pomocą stylowych doniczek (na przykład ceramicznych). W ten sposób pomieszczenia zyskają nie tylko niepowtarzalny styl, ale i czystsze powietrze. Przed posadzeniem konkretnych gatunków warto sprawdzić ich wymagania bytowe – tak, by zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła i właściwy odczyn gleby.

 

Harmonijne wyposażenie ekologicznego wnętrza może początkowo wydawać się nieco kłopotliwe. Jednak w praktyce jest proste i dostarcza wiele przyjemności.