Sejm we wtorek uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

We wtorek Sejm zajął się projektem ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, złożonym do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z uchwaloną ustawą 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. W tym roku 11 listopada wypadnie w niedzielę i nie można za ten dzień odebrać wolnego. Taką możliwość mamy jedynie w przypadku, kiedy święto wypadnie w sobotę.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie" na pomysł wpadł radny PiS z warszawskiej Pragi-Południe, który jak wskazał inspirował się dekretem wydanym przez marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed prawie 100 lat. Pomysł o projekcie pojawił się pod koniec ubiegłego roku, a z czasem zyskał poparcie wśród członków swojej partii.