Arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski, biskup świdnicki Ignacy Dec oraz biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski stworzyli list, który zostanie odczytany w dolnośląskich kościołach w najbliższą niedzielę. Hierarchowie zwracają w nim uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w naszym województwie.

Problem smogu stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Tym razem głos w sprawie zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy zabrali dolnośląscy biskupi. W liście apelują oni do mieszkańców naszego regionu o odpowiedzialne postępowanie, które pomoże w walce z niebezpiecznymi dla zdrowia ludzi gazami i pyłami. Hierarchowie przekonują, że każdy z nas może przyczynić się do zmian, powołując się przy tym na nauczanie papieża Franciszka i dekalog.

Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem ten nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Rodzi się zatem konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj”.  - czytamy w liście.

Dobrze, że w końcu możemy usłyszeć spójny komunikat w sprawie smogu płynący od różnych instytucji. Jak pokazuje choćby przykład naszego miasta, wspomniane zjawisko może być bardzo uciążliwym i niekorzystnym symptomem naszych czasów. Cieszy zatem fakt, że problem zanieczyszczenia powietrza dostrzegany jest także przez Kościół i księży, których słowa wciąż są istotne dla sporej części naszego społeczeństwa.

Cały list można przeczytać pod tym adresem.