Ultrabooki to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy przede wszystkim na lekkim, ale bardzo wydajnym i nieprzerwanym działaniu. Jeśli często zabierasz sprzęt ze sobą, przemieszczasz się, pracując - ultrabook będzie rozwiązaniem dla ciebie.

Czym są ultrabooki?

Dla kogo przeznaczone są Ultrabooki?

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Czym są ultrabooki?

Ultrabooki to szczególny rodzaj laptopów, które cechują się szczególnymi parametrami. Chodzi przede wszystkim o rozmiar i wagę. Ultrabooki sa znacznie cieńsze i lżejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. To zaś właśnie sprawia, że są laptopami idealnymi to pracy w trasie, dla osób, które często się przemieszczają razem z komputerem, potrzebują mieć dostęp do sprawnego sprzętu w bardzo różnych miejscach. Drugi warunek, który umożliwia nazwanie jakiego komputera ultraboskiem to jego wydajność. Laptop ma być nie tylko lekki, ale i wyjątkowo sprawnie działający. Minimalizacja gabarytów nie może bowiem odbywać się kosztem wydajności. Ważne będą także zastosowania pozwalające na optymalizację działania sprzętu i uzyskanie jak najwyższej energooszczędności. Żywotność bakterii będzie się również mocno liczyć.

Dla kogo przeznaczone są Ultrabooki?

Ultrabooki to laptopy zaprojektowane przede wszystkim z myślą o osobach, która potrzebują sprzętu do wielogodzinnej pracy w różnych warunkach. Handlowcy często się przemieszczający, osoby prowadzące szkolenia, dziennikarze i inne osoby o wolnych zawodach bardzo cenią sobie tego typu rozwiązania technologiczne. Z ultrabooków często korzystają również studenci, architekci. Na tego typu sprzęcie można wykonywać nie tylko wszelkiego rodzaju podstawowe zadania, lecz także przygotowywać i prowadzić prezentacje, tworzyć projekty. Zaznaczyć jednak trzeba, że nie są to urządzenia tak wydajne jak te projektowane z myślą o graczach, natomiast jako sprzęt do pracy zawodowej czy nauki wielokrotnie okazują się wprost niezastąpione. Ultrabooki mają tę przewagę nad innymi laptopami, że są mobilne i świetnie nadają się do pracy w terenie, czego o wszystkich laptopach powiedzieć nie można. Ofertę ultrabooków możesz sprawdzić na: https://www.neonet.pl/laptopy/ultrabooki.html

Ultrabooki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby wybrać ultrabooka dostosowanego do twoich potrzeb, powinieneś przyjrzeć się przede wszystkim kilku podstawowym parametrom. 

  • Procesor i RAM – kluczowe są tutaj przede wszystkim energooszczędne procesory; nie są one maksymalnie wydajne (jak komputery dla graczy), natomiast pozwalają na podejmowanie różnych działań przy naprawdę długo działającej baterii; przy takiej specyfice jest kluczowe dobranie modelu z dużą pamięcią RAM, minimum to 8 GB, natomiast obecnie można spokojnie podwoić tę wielkość; dobry procesor i RAM pozwala na bardzo efektywną pracę.
  • Ekran i wymiary – ultrabooki są zdecydowanie mniejsze niż standardowe laptopy; to z kolei przekłada się natychmiast na mniejszy ekran najczęściej o przekątnej od 11 do 14 cali. Ważna dla efektywnej pracy jest tutaj rozdzielczość; im wyższa tym praca jest wygodniejsza; możesz zdecydować się już na 4K, jeśli nie masz aż takich wymagań, optymalne będzie FullHD (1920x1080px).
  • Pamięć wewnętrzna – przechowywanie większej ilości danych wymaga odpowiedniej pamięci, tutaj warto zwrócić uwagę na modele z dyskiem SSD, który działa bardziej sprawnie niż starszego typu HDD; oczywiście ważna jest także wielkość pamięci (ok. 256 GB)
  • Czas pracy na baterii – kluczowy parametr dla osób często się przemieszczających, dobrej klasy ultrabook potrafi wydajnie działać 10-14 godzin bez ładowania;
  • Dodatkowe funkcje – nie bez znaczenia mogą okazać się porty, typ łączności czy dodatkowe zabezpieczenia.

Przy analizie tego typu parametrów zawsze warto brać pod uwagę swoje realne potrzeby. Jeśli pracujesz przede wszystkim na aplikacjach biurowych, być może wystarczy ci jeden z podstawowych modeli. Jeśli jesteś architektem, grafikiem lub osobą pracującą na dużych zbiorach danych, powinieneś szukać sprzętu z nieco lepszymi parametrami, przewyższającymi standardowe wymagania stawiane ultrabookom.

Dlaczego warto zdecydować się na ultrabooki?

Ultrabook to sprzęt, który cechuje się przede wszystkim optymalną wydajnością, solidnością wykonania i ergonomią. Zapewnia dobre warunki pracy w różnym środowisku, jest mobilny, odporny na częste przenoszenie i przewożenie. Musi więc cechować się dobrej klasy procesorem (dwu- lub czterordzeniowym). Dysk SSD to także dobry wybór w tej sytuacji. Ważna bardzo jest pamięć operacyjna o wielkości minumum 4 GB RAM (może być więcej). Na ultrabooka warto się zdecydować przede wszystkim ze względu na wydajne działanie, energooszczędność, długą pracę bez konieczności ładowania, małą wagę ułatwiającą przenoszenie.  Warto zaznaczyć także, że ultraboski mają często wzmocnione (mimo że bardzo lekkie) obudowy, które świetnie nie sprawdzają przy częstej zmianie miejsca pracy z laptopem, noszenia go w plecaku czy torbie.