Już w nocy z 26 (sobota) na 27 (niedziela) marca będziemy zmieniać czas. Wskazówki zegarów należy wtedy przestawić z godziny 2 na 3 w nocy.

Zmiany czasu na letni zwyczajowo dokonuje się w ostatnią niedzielę marca. W tym roku będzie to czas szczególny, ponieważ zegarki przestawimy w Wielkanoc. Warto o tym pamiętać - na świąteczne śniadanie lepiej nie zaspać.

Przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Jako pierwsi czas przestawili Niemcy.  W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.


Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja.

Czas letni i zimowy stosują: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni stosują Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

W 2016 roku do czasu zimowego wrócimy 30 października.