Sondaż przeprowadzony przez CBOS na zlecenie Wolnych Konopi jasno wskazuje, że większość Polaków popiera legalizację marihuany. Ponad 60 procent rodaków uważa, że kara więzienia za posiadanie konopi na własny użytek jest błędem. Zdania w tym temacie nie ma tylko 11 proc. badanych osób. Nawet większość wyborców Mateusza Morawieckiego, bo dokładnie 52 procent ankietowanych, jest przeciwko karaniu za posiadanie konopi.

Legalizacja marihuany w Polsce – czego oczekuje społeczeństwo?

Badanie CBOS potwierdza wnioski wynikające z poprzedniego sondażu KANTAR PUBLIC dla Wolnych Konopi. Większość obywateli uważa, że każdy powinien mieć prawo do posiadania marihuany na własny użytek. Sondażem objęto 1133 mieszkańców Polski w wieku od 18 lat. Porównując wyniki do opublikowanego niedawno sondażu wykonanego przez KANTAR PUBLIC, widać tendencję wzrostową.

Aż 60 procent ankietowanych jest przeciwnych karaniu za zioło na własny użytek. Ponad 26 procent z tego grona należy do zagorzałych zwolenników konopi. Wśród nich większość stanowią najmłodsi ankietowani od 18 do 24 roku życia. Najbardziej przychylni marihuanie są mieszkańcy największych miast w Polsce, liczących więcej niż 500 tys. mieszkańców. 

Konopie to używka popularna niezależnie od poziomu wykształcenia czy usytuowania danej osoby w hierarchii społecznej. Największymi przeciwnikami karania za posiadanie konopi są studenci, freelancerzy, robotnicy wykwalifikowani, pracownicy usług, a nawet kadra zarządzająca i prezesi. Konopie najmniejszą popularnością cieszą się wśród rolników i emerytów. 

Sondaż wykonany przez CBOS wskazuje również, że stosunek do marihuany nie jest uzależniony od poglądów politycznych. Co ciekawe, aż 52 procent zwolenników premiera Mateusza Morawieckiego uważa, że prawodawcy powinni odejść od karania więzieniem za marihuanę na własny użytek.