Fascynujący film przedstawiający Wrocław - Breslau w roku 1939.

Film Wrocław Breslau (Oryginalny tytuł: Polarfilm – Farbaufnahmen Breslau 1939.)rozpoczyna się od przedwojennej panoramy Ostrowa Tumskiego, jednej z najstarszych części Wrocławia. Na pierwszych kadrach widać wieże Katedry św. Jana Chrzciciela. Budynek ten został mocno uszkodzony podczas walk o Festung Breslau.

Ostrów Tumski Rok 1939

Ostrów Tumski Rok 1939

Młody chłopak o imieniu Poldi wyruszył na rowerze ze swojego domu przy Eichendorffstrasse (obecnie ulica Sokola). Przejeżdża przez Kürassierstrasse, (obecnie ulica Hallera), mija przechodniów, tramwaje, samochody. Podczas krótkiego przejazdu uderzający jest spokój i porządek panujący na ulicach, dziś tak bardzo zatłoczonych i zakorkowanych.

Wrocław Breslau w Roku 1939

Wrocław Breslau w Roku 1939

Poldi zatrzymuje się pod kinem Roxy Filmpalast (później kino Lwów). W repertuarze aktualnie jest film „Männer müssen so sein”.  Co może zadziwiać, na tramwajach dostrzec można również charakterystyczne logo firmy odzieżowej C&A, które swoim wyglądem, nie wiele zmieniło się do dnia dzisiejszego.

Wrocław Breslau w Roku 1939

Reklama C&A

Wrocław Breslau w Roku 1939

Napis na Kinie: Männer Müssen So Sein

Plakat Männer Müssen So Sein

Plakat Männer Müssen So Sein

Autorem filmu jest Komendant Fortyfikacji Wrocławia pułkownik Edwin Graf von Rothkirch, w późniejszym czasie awansowany do stopnia generała. Był on zapalonym filmowcem i podczas wojny nakręcił sporo amatorskich filmów. Wspólnie z innymi żołnierzami Wehrmachtu dokonuje przeglądu terenów. Niestety nie wiadomo, jakie tereny są ukazane na filmie.

Edwin von Rothkirch und Trach

Edwin von Rothkirch i Trach

Poldi to zdrobnienie od imienia Leopold. Chłopiec, który jeździł rowerem po Breslau to Leopold Graf von Rothkirch, syn Komendanta. Razem z ojcem wyruszają później na przejażdżkę konno na terenie obecnego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach. 

Poldi, tak jak jego ojciec również walczył podczas II Wojny Światowej, służył w oddziałach pancernych. Obaj wojnę przeżyli. Edwin zmarł w roku 1980, a Leopold w roku 2009.

Edwin i Leopold von Rothkirch

Edwin i Leopold von Rothkirch

Leopold Graf von Rothkirch

Leopold Graf von Rothkirch

Poldi z ojcem udają się autem najprawdopodobniej nad Jezioro Lubachowskie, zwane czasem Bystrzyckim. Tam organizują sobie piknik i odpoczynek. Jezioro zaporowe powstało niedawno, bo 25 lat wcześniej w wyniku wybudowania zapory wodnej. Zbocza ówcześnie są jeszcze niezarośnięte. Lokalizacja jest w mojej ocenie najbardziej prawdopodobna.

Jezioro Lubachowskie Przed Wojną Źródło: http://dolny-slask.org.pl

Jezioro Lubachowskie Przed Wojną Źródło: http://dolny-slask.org.pl

Jezioro Lubachowskie, Zakręt Obecnie Źródło: Google Street View

Jezioro Lubachowskie, Zakręt Obecnie Źródło: Google Street View

Na dalszych ujęciach filmu widzimy scenę wypadku ciężarówki, plac budowy oraz bardzo charakterystyczną autostradę. To fragment odcinka autostrady Berlin – Breslau, powstałego w ramach sieci autostrad Reichsautobahn.

Po wcieleniu do ziem polskich autostrada A4. Podczas zjazdu z autostrady przewijają się tabliczki z miejscowościami: Breslau (Wrocław), Glatz (Kłodzko), Schweidnitz (Świdnica) i Beuthen (Bytom).

Na samym końcu zjazdu widać stację benzynową. Stacja ta została oddana do użytku wraz z uroczystym otwarciem autostrady 27 września 1937 roku. Po dziś dzień jest czynna.

Autostrada A4 Rok 1939

Autostrada A4 Rok 1939

Autostrada A4 Rok 2011 Źródło: Google Street View

Autostrada A4 Rok 2011 Źródło: Google Street ViewOryginalny tytuł: Polarfilm – Farbaufnahmen Breslau 1939.
źródło: Grzegorz Sanik - http://eloblog.pl/wroclaw-breslau-w-roku-1939-na-filmie/