Nowe paszporty, które są wydawane od 5 listopada zostały zaopatrzone w ryciny, które nawiązują do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jednej z pierwszych stron widnieje napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

O wyglądzie nowego paszportu po raz pierwszy w historii zadecydowali sami Polacy. Niektóre z motywów, które w nim umieszczono można było wybierać w konkursie internetowym. W ten sposób do paszportu trafił: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Orzełek Legionowy i Gabriel Narutowicz.


Do tej pory posługiwaliśmy paszportami, których wzór opracowano 2006 r. Wyglądał on wewnątrz tak:
Natomiast nowy paszport na tej samej stronie wygląda tak:Uwagę zwraca napis „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowym dokumencie. Właśnie to sprawiło,  że wybuchła wielka dyskusja o tym, czy jest to słuszne i czy rzeczywiście dewiza wojskowa odwołująca się do religii powinna zostać umieszczona w paszporcie.


Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła 8 sierpnia tego roku w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji.


„Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości”  - napisało na swojej stronie MSWiA.


Niestety, wśród wielu motywów zabrakło takiego, który honorowałby polskie kobiety w historii.


Wprowadzenie zmienionego wzoru paszportu nie obliguje do wymiana obecnego. Nowy dokument będzie wydawany tym, którzy wyrobią paszport po 5 listopada 2018 roku.


Wprawdzie obecna zmiana wzoru paszportu zbiegła się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, to trzeba zauważyć, że wzory tego dokumentu są zmieniane średnio raz na 10 lat. Decydują o tym wymogi bezpieczeństwa. Konieczne jest bowiem aktualizowanie zabezpieczeń użytych w paszporcie.


Wzór motywów znajdujących się w nowych paszportach w zeszłym roku doprowadziła do burzy w relacjach Polski z sąsiadami. Poszło o Ostrą Bramę i Cmentarz Orląt. Ich ryciny miały trafić do nowego paszportu. Zaprotestowała przeciw temu Litwa i Ukraina. Ostatecznie zrezygnowano tych ilustracji.