Czynna trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, działająca od 19 lat łaźnia wrocławskiej Caritas ma teraz dodatkową usługę – ulicznego ambulatorium. W wybrane dni podopieczni łaźni przy ul. Katedralnej 7 będą mogli na miejscu skorzystać z podstawowej pomocy na pokładzie ambulansu.

W ubiegłym, rekordowym roku, z łaźni skorzystano 13 669 razy, a czysta odzież został wydana 6463 razy. Teraz cyklicznie, we wskazanych wcześniej terminach, osoby bezdomne i ubogie będą mogły także skorzystać z ustawionego koło łaźni ambulansu, gdzie świadczona będzie  podstawowa opieka medyczna.

– Ambulans jest odpowiedzią na potrzeby osób, które korzystają na co dzień z naszej łaźni. Od teraz będą one mogły, oprócz wykąpania się czy otrzymania nowej odzieży, zrobić także przegląd swojego stanu zdrowia – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Na pokładzie ulicznego ambulatorium MiserArt znajdzie się lekarz lub pielęgniarka i streetworker. Jest to autorski projekt fundacji Homo Sacer realizowany w partnerstwie z Kołem Wrocławskim Towarzystwa Pomocy Brata Alberta. Misją ambulatorium jest mobilne, środowiskowe wsparcie osób bezdomnych. Co istotne, ambulans nie jest sklasyfikowany jako karetka medyczna, w związku z czym wykonywać w nim można jedynie proste zabiegi przedmedyczne, jak np. opatrzenie ran.

– Otwarcie ambulatorium dla osób korzystających z łaźni jest naszym marzeniem od dawna. Nasi podopieczni często pytają o możliwość medycznej pomocy przy niegojących się ranach, czy innych dolegliwościach. Ambulans jest dla nas doskonałym rozwiązaniem – opowiada ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Fot. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Fot. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

– Ambulans jest przeznaczony przede wszystkim dla osób żyjących na ulicy, które szybko tracą motywację do leczenia i dbania o swoje zdrowie, a zazwyczaj same nie trafiają do lekarza czy szpitala – dodaje Andrzej Ptak, założyciel przestrzeni kreatywnej dla bezdomnych MiserArt.

Projekty pomocowe dla osób bezdomnych, takie jak łaźnia, czy ambulans medyczny są współfinansowane przez gminę Wrocław, która w tym roku przeznaczy na ich realizację 200 tysięcy złotych.

– Cieszy nas współpraca pomiędzy podmiotami zajmującymi się opieką nad osobami bezdomnymi. Poprzez ambulans uliczny chcemy pomóc takim osobom przy okazji różnych skaleczeń, odmrożeń czy innych przypadłości tak, by stan ich zdrowia nie uległ pogorszeniu – wyjaśnia Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia.