W poniedziałek (13 grudnia) rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że zakończyło się wystawianie 2,7 mln e-skierowań dla dzieci w wieku 5-11 lat. Oznacza to, że tuż po północy, z 13 na 14 grudnia, rodzice będą mogli zacząć zgłaszać swoje dzieci na szczepienia przeciwko COVID-19

Do tej pory punkty szczepień, których jest ok. 8 tysięcy w całym kraju, wystawiły zapotrzebowanie na 150 tys. dawek szczepionek, ale to zapotrzebowanie cały czas jest składane – dodał rzecznik Andrusiewicz. 

Szczepienia rozpoczną się w czwartek 16 grudnia. Zastrzyki muszą być wykonywane w towarzystwie rodziców i w obecności lekarza, który zakwalifikuje na szczepienie. Rodzice mogą rejestrować swoje dzieci na cztery sposoby.

Rejestracja przez Profil Zaufany

Po pierwsze przez stronę pacjent.gov. Tam trzeba zalogować się na Profil Zaufany i wybrać jeden z dostępnych terminów. W odpowiedzi system komputerowy zaproponuje rodzicowi szczepienie dziecka w placówce w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania. Choć, jeśli rodzic ma takie życzenie, może on dowolnie wybrać inne miejsce i termin.

Jeśli chcemy zarejestrować dziecko poza Profilem Zaufanym będzie do tego potrzebne podanie nazwiska, numeru PESEL dziecka i swój numer telefonu. Właśnie pod ten numer zostanie wysłany kod niezbędny do rejestracji.

Rejestracja na szczepienie za pomocą SMS

Drugim sposobem jest rejestracja za pomocą wiadomości SMS. W tym przypadku trzeba wysłać SMS o treści "Szczepimysię" pod numer 830 333 333 albo 664 908 556. W odpowiedzi dostaniemy wiadomość z informacją, co robić dalej. Należy podać PESEL swojego dziecka oraz kod pocztowy. Po otrzymaniu tych informacji system zaproponuje szczepienie w punkcie najbliższym miejscu zamieszkania.

Infolinia

Tym sposobem zapiszemy swoje dziecko wybierając bezpłatny i całodobowy numer 989. Dalej trzeba podać PESEL dziecka i swój numer telefonu, na który zostanie nam wysłane miejsce i termin szczepienia dziecka.

Telefon do punktu szczepień

Ostatnim sposobem to telefon bezpośrednio do wybranego przez nas punktu szczepień. Wtedy zapisujemy tam dziecko bezpośrednio. Lista punktów szczepień dostępna jest na stronie gov.pl

Komisja Europejska zatwierdziła do stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat szczepionkę Comirnaty, produkowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Dzieciom będzie podawana trzy razy niższa dawka szczepionki, niż stosowana u młodzieży w wieku od 12 lat i u dorosłych. Podobnie jak wśród starszych osób, dzieciom zostaną wstrzyknięte dwie dawki preparatu w odstępie trzech tygodni.