Telekom przy współpracy z wrocławskim oddziałem Nokii testuje już nowe możliwości sieci. Technologia, która nosi nazwę "LTE-Advanced Pro" jest drogą do sieci 5G i takich zastosowań jak wspomagana i wirtualna rzeczywistość w naszych smartfonach oraz grach i filmach w rozdzielczościach nawet 8K.

Jeżeli większość z Was uważa, że prędkość internetu 300 Mb/s dla smartfona to o wiele za dużo, to na wieść o szybkości 1,2 Gb/s (przepustowość, która jest nieosiągalna nawet po dobrym kablu) wielu się zdziwi i złapie za głowy. Inżynierzy Nokii mogą się pochwalić, że we współpracy z T-Mobile udało im się osiągnąć właśnie taką przepustowość, a wszystko to było możliwe do zrealizowania dzięki wykorzystaniu stacji bazowej Nokia AirScale, gdzie zagregowano 4 pasma nośne z częstotliwości 1800, 2100 oraz 2600 MHz, w układzie anten 4x4 MIMO.

Oczywiście LTE-Advanced Pro nie zostało wymyślone we Wrocławiu, ale jest to branżowy standard, który rozwijany jest przez organizacje zrzeszone w 3rd Generation Partnership Project (3GPP). Projekt przyjęty jako LTE Relase 13 (w celach marketingowych znany jako 4.5G) w październiku ubiegłego roku prezentuje wiele innych ciekawych funkcji szerokopasmowych sieci komórkowych przyszłości. Co daje nam to "4.5G"?Na samym wstępie oczywiście dużą większą przepustowość, która jest w stanie poradzić sobie nawet z kilkoma strumieniami wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości jednocześnie. Cztery pasma po 20 MHz to nie koniec możliwości tej technologii. Osoby należące do 3GPP badali różne możliwości łączenia nawet do 5 pasm tej szerokości w 1 zagregowany, 100-megahercowy potok danych.

Na tych pasmach jednak nie koniec. Zdaniem twórców nowego standardu LTE, tam gdzie to możliwe mogłoby działać również w pasmach dziś wykorzystywanych przez WI-Fi, jako tak zwane LTE-U. Według inżynierów nie powinno być zakłóceń w naszych punktach dostępowych, chociaż znane są również inne opinie na ten temat. W każdym bądź razie w wielu miejscach, gdzie interferencje byłyby na bardzo niskim poziomie, będzie możliwość, aby łączyć pasma licencjonowane (400 MHz - 3,8 GHz) z nielicencjonowanymi ( 5GHz).Kolejną nowością jaką możemy zauważyć jest nawet 10-krotne zmniejszenie opóźnień, przy zachowaniu kompatybilności z istniejącymi masztami sieci komórkowej.
4.5 G pozwoli również na większą elastyczność w kształtowaniu ruchu sieciowego (przykładem może być udostępnianie wolnego pasma wgrywania danych dla zrównoważenia obciążeń pobierania danych), wprowadzenie większej liczby anten w stacjach bazowych (tak zwanych FULL Dimension MIMO), a także efektywną energetycznie obsługę urządzeń Internetu.

Przedstawiciele z firmy Nokia, także z polskiego oddziału badań i rozwoju również aktywnie uczestniczą we wszystkich tych pracach i badaniach związanych z nowymi wersjami LTE. Obecność T-Mobile pokazuje Nam, że jest już co raz bliżej do realnego wdrażanie i udostępniania nowej technologii sieci dla swoich klientów.

Więcej na temat nowej technologii sieci dowiemy się zapewne podczas HotZlotu, na którym pojawią się przedstawiciele z Nokii.