Około dwie trzecie Polaków chce zmian w programie "500+". Zdaniem większości, świadczenie powinno przysługiwać tylko tym rodzinom, w których przynajmniej jeden małżonek pracuje. Ekspert Instytutu Emerytalnego popiera pomysł.

Program 500+ tylko dla pracujących?

Badanie na panelu Ariadna dla WP i money.pl pokazuje, że aż 62 proc. Polaków chciałoby, żeby 500+ otrzymywały rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców pracuje. Za opcją "zdecydowanie na tak" jest 43 proc. respondentów, 19 proc. "raczej na tak", a przeciwko jest 17 proc. rodaków.

- Cieszy mnie takie nastawienie. Program "500+" miał być programem prorodzinnym i miał poprawić sytuację demograficzną. Statystyki jednoznacznie pokazują jednak, że tu sukcesu nie ma – komentuje dla money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski. - "500+" nigdy nie miało być programem wsparcie socjalnego. Badanie pokazuje, że to społeczeństwu się nie podoba. Na pewno jakieś zmiany powinny być wprowadzone – dodaje.

Są jednak trudne sytuacje (takie jak pandemia), które prowadzą na przykład do utraty pracy przez rodziców.

- Oczywiście, w takim projekcie powinny pojawić się jakieś klauzule, np. taka, aby osoba, która straci pracę, nie traciła również z dnia na dzień prawa do "500+". Takie prawo mogłoby być odebrane po 3-4 miesiącach i to też dopiero wtedy, gdy dana osoba nie ma pracy dlatego, że nie chce jej podejmować, a nie dlatego, że nie może znaleźć oferty na rynku – podsumowuje Sobolewski.