Najbardziej emocjonujące, wciągające i inspirujące – znamy nominowanych do Bestsellerów Empiku: corocznych nagród dla twórców najpopularniejszych książek, muzyki i filmów. W 2021 roku klienci salonów Empik i Empik.com oraz użytkownicy aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music, Empik Bilety i Going. poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów! Ulubionych twórców polskiej publiczności poznamy 15 lutego podczas gali finałowej Bestsellerów Empiku 2021 transmitowanej na antenie TVN oraz streamingowanej w kilku kanałach społecznościowych. W trakcie wydarzenia zostaną również przyznane Literackie, Muzyczne i Filmowe Odkrycia Empiku – wyróżnienia dla artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie kultury, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie Jury. Kto ma szanse na statuetki?

Literackie eksperymenty, udane powroty i boom na rozwój osobisty

W 2021 roku miłośnicy książek z pewnością nie mogli narzekać na brak literackich atrakcji. Nominacje do Bestsellerów Empiku pokazują, że zachwyt wzbudzały eksperymenty ze słowem i konwencją takich pisarzy jak Bernardine Evaristo, Joanna Mokosa-Rykalska czy Jakub Żulczyk, a udane powroty zaliczyli weterani Bestsellerów, np. Nicholas Sparks, Stephen King czy B.A. Paris. Wiele działo się także w literaturze dziecięcej. Polscy autorzy nie unikali trudnych tematów, a rodzice chętnie sięgali po książki, które pomagały im rozmawiać z dziećmi o emocjach czy relacjach. 2021 rok przyniósł też dalszy wzrost zainteresowania książkami wspierającymi rozwój i poradnikami z różnych dziedzin, dlatego Empik włączył do nagród kategorię Rozwój osobisty.

Fani audiobooków szczególnie docenili w 2021 roku m.in. oryginalne seriale audio Empik Go z gwiazdorską obsadą: „Wilkołaka” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza i „Grę Luizy” według scenariusza Anny Robak-Reczek. W zestawieniach najchętniej słuchanych tytułów w Empik Go coraz częściej goszczą podcasty, dlatego są kolejną kategorią świata cyfrowej kultury z dedykowaną im kategorią Bestsellerów. W ubiegłym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się produkcje true crime oraz well-being.

Polska muzyka na TOPie

Muzyczne listy nominacji do Bestsellerów Empiku zdominowali polscy wykonawcy. Na statuetkę w kategorii Pop & rock szansę mają: sanah, Męskie Granie Orkiestry 2021 i Kwiatu Jabłoni. O wygraną polscy artyści walczą z Adele i Måneskin. W streamingu również królowała polska muzyka: sanah (solo i w duecie z Vito Bambino), Męskie Granie Orkiestra 2021 i Mata.

W 2021 roku swoją pozycję na polskiej scenie hip-hopowej umocnili przedstawiciele nowego pokolenia – Mata, Sobel, Ekipa oraz duet Avi x Louis Villain. Miejsca młodym nie ustępował jednak legendarny Sokół. W tej edycji Bestsellerów pojawia się także nowa muzyczna kategoria Live, dedykowana koncertom, trasom i festiwalom. Największym wzięciem w 2021 roku w Empik Bilety i Going. cieszyły się wejściówki na koncert Maty oraz trasy Young Leosi i PRO8L3M, FEST Festiwal i pożegnalne występy elektronicznego duetu Bass Astral x Igo.

Mocne kino w domowym zaciszu

W 2021 roku widzowie bardzo chętnie włączali do swoich kolekcji rodzime produkcje. Na statuetkę w kategorii Kino polskie mają szansę mocne filmy wzbudzające silne emocje, takie jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka czy „Banksterzy” Marcina Ziębińskiego. Nominacje w kategorii Kino familijne wskazują, że podczas rodzinnych seansów wygrywały wzruszające animacje oraz filmy opowiadające na nowo ponadczasowe historie. O statuetkę powalczą m.in. „Mulan” (reż. Niki Caro), „Luca” (reż. Enrico Casarosa) czy „Co w duszy gra” (reż. Pete Docter).

Artyści, których warto znać

Odkrycia Empiku zostaną przyznane już trzeci raz. – To wyróżnienia dla zdolnych artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie Jury. Łączy ich odważna i oryginalna wizja artystyczna, zmieniająca optykę patrzenia na świat i wyznaczająca możliwe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Nagroda przyczynia się do promocji tych twórców oraz poszerzenia grona ich dotychczasowych odbiorców – tłumaczy Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik.

Nominowanych w kategorii Literatura, którzy z wyjątkową wrażliwością opisują współczesny świat, wskazali Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz. W Jury filmowym zasiadają Magnus von Horn, Maja Ostaszewska, Karolina Korwin-Piotrowska, a z ramienia Empiku – Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska. Wspólnie wybrali pięć przykładów autorskiego kina o najwyższej wartości artystycznej. Natomiast świeżych, nietuzinkowych brzmień poszukiwało Jury w składzie: Hania Rani, Mela Koteluk, Marcin Wojciechowski oraz Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski jako reprezentanci Empiku.

Specjalna Nagroda Publiczności

W tym roku po raz pierwszy w historii zostanie wręczona specjalna Nagroda Publiczności. Spośród wszystkich nominowanych w 12 kategoriach internauci wskażą jednego zwycięzcę – bestsellera bestsellerów, czyli najlepszą ich zdaniem kulturalną premierę 2021 roku. Głosowanie w aplikacji mobilnej Empik startuje 1 lutego i potrwa 10 dni.  Warto uzasadnić swój wybór, ponieważ na autorów najciekawszych wypowiedzi czekają trzy podwójne zaproszenia na plan wielkiej produkcji telewizyjnej. Zwycięzcy spędzą ekscytujący dzień w towarzystwie największych gwiazd – od prób do samej gali Bestsellerów Empiku na żywo.

Gala. Nagrody. Kultura.

Do kogo powędrują statuetki Bestsellerów i Odkryć Empiku 2021, dowiemy się już 15 lutego podczas widowiskowej gali. To będzie porywająca opowieść o sile kultury i twórczego talentu. Transmisja wydarzenia na antenie TVN rozpocznie się o 20:15, natomiast o 19:45 wystartuje streaming online z relacją zza kulis, który będzie można śledzić na kanałach Empiku na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTube oraz na platformie Empik.com i w aplikacji mobilnej Empik. Po raz kolejny Empik szykuje zaskakującą oprawę muzyczną – tym razem we współpracy ze znanym producentem i aranżerem muzycznym Wojtkiem Urbańskim.

Więcej informacji na oficjalnej stronie wydarzenia Empik.com/BestselleryEmpiku.

Bestsellery Empiku to całoroczny plebiscyt kulturalny. Każdy wybór czy zakup w salonach stacjonarnych Empik, w sklepie online Empik.com, w aplikacji Empik Go, serwisach Empik Music, Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, film, muzyczny album i utwór oraz wydarzenie live. Skala głosowania sprawia, że od 1999 roku Bestsellery Empiku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w sferze kultury i rozrywki – zwyciężają twórcy najchętniej wybieranych w danym roku dzieł. Brane są pod uwagę całoroczne wyniki sprzedaży poszczególnych tytułów – na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wydania papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Nominacje są wyłaniane wyłącznie z grona pozycji premierowych,wydanych w danym roku kalendarzowym.

BESTSELLERY EMPIKU 2021 – NOMINACJE (kolejność alfabetyczna według tytułów):

KSIĄŻKA

Literatura piękna

Dziewczyna, kobieta, inna, Bernardine Evaristo, tłum. Agata Zano, Wydawnictwo Poznańskie

Informacja zwrotna, Jakub Żulczyk, Świat Książki

Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte, Joanna Mokosa-Rykalska, Wielka Litera

Nigdy, Ken Follet, tłum. Janusz Ochab, Albatros

Trzy siostry, Heather Morris, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Marginesy

 

Literatura popularna

Narzeczona nazisty, Barbara Wysoczańska, Wydawnictwo Filia

Powrót, Nicholas Sparks, tłum. Maria Olejniczak-Skarsgård, Albatros

Później, Stephen King, tłum. Rafał Lisowski, Albatros

Terapeutka, B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Albatros

Wybaczam Ci, Remigiusz Mróz, Czwarta Strona

 

Rozwój osobisty

Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, Agora

Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu, Agnieszka Maciąg, Wydawnictwo Otwarte

Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko, Robin Sharma, tłum. Teresa Tomczyńska, Wydawnictwo Kompania Mediowa

Kobiety, które czują za bardzo, Katarzyna Kucewicz, Dom Wydawniczy Rebis

Napisz i spal, Sharon Jones, tłum. Agata Wróbel, Wydawnictwo Otwarte

 

Literatura polska dla dzieci

Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór, Andrzej Maleszka, Znak Emotikon

Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra, Sensus

Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi, Agata Romaniuk, Agora

Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek, Sylwia Chutnik, Debit

Wszystkie kolory świata, Opracowanie zbiorowe, Agora

 

Audiobook

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, czyta: Maja Ostaszewska

Gra Luizy - Serial Oryginalny Empik Go według scenariusza Anny Robak-Reczek, w rolach głównych: Aleksandra Linda, Bogusław Linda i Dawid Ogrodnik

Wilkołak - Serial Oryginalny Empik Go i Wydawnictwa Marginesy według scenariusza Wojciecha Chmielarza, w rolach głównych: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Krzysztof Zalewski i Filip Kosior

Wizjer, Magdalena Witkiewicz, w roli głównej: Maria Dębska

Zabójcza przyjaźń, Alice Feeney, tłum. Agnieszka Walulik, czytają: Diana Giurow i Michał Podsiadło

 

Podcast

Kryminatorium Empik Go 2, Marcin Myszka

Muzyczka Okuniewskiej, Joanna Okuniewska

Piąte: Nie zabijaj. Droga po kres, Justyna Mazur

W poszukiwaniu pełni, Natalia de Barbaro

Zagadki Kryminalne Empik Go, Karolina Anna

 

MUZYKA

 

Rap & hip-hop

Akademia Sztuk Pięknych, Avi x Louis Villain, Moya Label/e-Muzyka/Step Hurt

Młody Matczak, Mata, SBM Label/e-Muzyka

Nic, Sokół, Prosto Label/e-Muzyka

Pułapka na motyle, Sobel, Def Jam Poland/Universal Music Polska

Sezon 3, Ekipa, Ekipa/DonPro, Musicom/e-Muzyka

 

Pop & rock

30, Adele, Sony Music Entertainment Poland

Irenka, sanah, Magic Records/Universal Music Polska

Męskie Granie 2021, Męskie Granie Orkiestra 2021, Mystic Production/Sony Music Entertainment Poland

Mogło być nic, Kwiat Jabłoni, Agora S.A.

Teatro D'ira. Volume 1, Måneskin, Sony Music Entertainment Poland

 

Streaming

Ale jazz!, sanah & Vito Bambino

etc. (na disco), sanah

I Ciebie też, bardzo, Męskie Granie Orkiestra 2021

I WANNA BE YOUR SLAVE, Måneskin

Kiss cam (podryw roku), Mata

 

Live

Bass Astral x Igo - pożegnalna trasa: „Last Dance” (9 miast)

FEST Festival 2021

Mata - koncert na Lotnisku Bemowo

PRO8L3M – trasa: „Art Brut 2” (13 miast)

Young Leosia - Hulanki Tour (8 miast)

 

FILM

 

Kino polskie

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, reż. Jan Holoubek, Kino Świat/AlterDystrybucja

Banksterzy, reż. Marcin Ziębiński, Kino Świat/AlterDystrybucja

Czyściec, reż. Michał Kondrat, Telewizja Polska S.A.

Listy do M. 4, reż. Patrick Yoka, Kino Świat/AlterDystrybucja

Pętla, reż. Patryk Vega, Kino Świat/AlterDystrybucja

 

Kino familijne

Co w duszy gra, reż. Pete Docter, Galapagos

Luca, reż. Enrico Casarosa, Galapagos

Mulan, reż. Niki Caro, Galapagos

Tajemniczy ogród, reż. Marc Munden, Monolith Films/Dasan

Trolle 2, reż. Walt Dohrn, Filmostrada

 

ODKRYCIA EMPIKU 2021 – NOMINACJE (kolejność alfabetyczna według twórców):

 

MUZYKA  

Luna „Caught In The Night”, Universal Music Polska

OCHMAN „Ochman”, Universal Music Polska

Oxford Drama „What's The Deal With Time?”, Oxford Drama/Asfalt Distro

Patrick the Pan „Miło Wszystko”, Agora S.A.

Szczyl „Polska Floryda”, Sony Music Entertainment Poland

 

FILM

Konrad Aksinowicz „Powrót do tamtych dni”, Kino Świat

Łukasz Grzegorzek „Moje wspaniałe życie”, Gutek Film

Mateusz Rakowicz „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, Dystrybucja Mówi Serwis

Łukasz Ronduda/ Łukasz Gutt „Wszystkie nasze strachy”, Kino Świat

Aleksandra Terpińska „Inni ludzie", Warner Bros. Entertainment Polska 

 

LITERATURA

Łukasz Barys „Kości, które nosisz w kieszeni”, Cyranka

Maciej Jakubowiak „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”, Czarne

Dorota Kotas „Cukry”, Cyranka

Mateusz Pakuła „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, Nisza

Aleksandra Zbroja „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”, Agora