QLED to stosunkowo nowa technologia, która jednak zaczyna coraz szybciej zdobywać popularność i uznanie na całym świecie. Czym różni się od innych rozwiązań stosowanych w telewizorach? Czy ma coś wspólnego z dobrze już znaną technologią OLED? Dowiedz się już dzisiaj!

QLED – nowe możliwości telewizorów

Choć oba skrótowce brzmią podobnie, telewizory QLED nie mają technicznie nic wspólnego z telewizorami OLED. W przypadku OLED ich działanie oparte jest na organicznych diodach elektroluminescencyjnych, które samoczynnie generują światło. W tych wyświetlaczach nakłada się warstwę organiczną (którą stanowią piksele w trzech barwach podstawowych lub podstawowych z dodatkiem białej) na płytę bazową i wstawia płytę pośrednią między nią a emiter.

Działanie telewizorów QLED opiera się natomiast na kropkach kwantowych, czyli mikroskopijnych kryształkach, cechujących właściwościami półprzewodnikowymi. W wyniku efektu ograniczenia kwantowego mają one wyjątkowe właściwości absorpcji i emisji promieniowania. W produkcji telewizorów wykorzystuje się to do uzyskania czystych kolorów oraz wysokiej ostrości obrazu – kropki kwantowe umieszcza się pomiędzy podświetleniem ekranu a filtrami kolorów i podświetla niebieskim światłem, emitowanym przez diody elektroluminescencyjne.

Jak widać, choć nazwy OLED i QLED brzmią, a nawet wyglądają podobnie, dotyczą zupełnie innego sposobu emitowania barw i obrazu. Warto dodać, że określenie OLED pochodzi od angielskich słów organic light-emitting diode, w przypadku QLED zaś pierwsza litera oznacza quantum, czyli „kwantowe”, co jest oczywiście nawiązaniem do kropek kwantowych.

A co z telewizorami plazmowymi? Konstrukcja tego typu urządzeń jest całkowicie odmienna. Wyświetlacz plazmowy to dwie szyby, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest gazem szlachetnym i mikroskopijnymi komórkami, które świecą po otrzymaniu dawki napięcia elektrycznego. Pojedyncza komórka emituje trzy barwy podstawowe, co pozwala na złożenie teoretycznie nieskończonej liczby kolorów. Jednak technologia plazmowa jest już praktycznie nieużywana – przegrała konkurencję z LED i OLED, dlatego telewizory te powoli znikają z kanałów sprzedaży.

LED to z kolei ekrany LCD podświetlane przez organiczne diody elektroluminescencyjne. Ich centralną częścią jest warstwa ciekłego kryształu, a telewizor z tą technologią ma najczęściej podświetlenie po bokach. Niestety przez to jest ono nierównomierne i jakość obrazu ustępuje OLED i QLED.

Telewizory QLED – jak działają w praktyce?

Skoro już wiemy, czym różni się QLED od OLED, LED i plazmy, warto dowiedzieć się, co daje w praktyce takie rozwiązanie. Podświetlenie kropek kwantowych rozbija niebieskie światło LED na trzy niezależne barwy podstawowe, co pozwala na osiągnięcie wyjątkowo czystego, głęboko nasyconego koloru. W połączeniu z wysokimi rozdzielczościami – a telewizory QLED mają zazwyczaj rozdzielczość 4K – wpływa to na jakość i realizm obrazu, dając wspaniałe efekty wizualne.

Telewizor tego typu to zaawansowane technologicznie urządzenie, wyposażone we własny system operacyjny oraz obsługę dedykowanych rozwiązań, mających dodatkowy wpływ na komfort użytkowania. Przez wielu ekspertów QLED uznawany jest za szczytowe osiągnięcie w produkcji telewizorów, które jeszcze długo nie będzie mieć konkurencji. Dlatego warto zainwestować w taki właśnie telewizor i przez długie lata cieszyć się perfekcyjnym obrazem!