Już 17 listopada na wrocławski Rynek po raz dziesiąty zawita jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czeka moc atrakcji i niespodzianek.

JARMARK PO RAZ PIERWSZY NA PLACU SOLNYM

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej swoim zasięgiem obejmie również Plac Solny. Również tam zagoszczą nowe domki handlowe z przeróżnymi pysznościami i unikatowymi wyrobami. Ptysiowe gofry, maślane bułeczki Roti, placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem, szynki pieczone, oryginalna chałwa, góralskie serki, czekoladowe pierniki, unikatowa ceramika ukraińska, świąteczne ozdoby z drewna, kosmetyki naturalne.

W pobliżu ustawiony zostanie również oryginalny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Odwiedzający Jarmark będą mieli okazję zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie. W jednym z domków na Placu Solnym będzie można wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

KULINARNE NOWOŚCI, JARMARKOWE PYSZNOŚCI…

Jarmark Bożonarodzeniowy to miejsce szczególne dla wszystkich łasuchów! Pierzeja północna Rynku stanie się prawdziwym rajem dla smakoszy! To między innymi tutaj będzie można skosztować przysmaków z Europy i nie tylko. Pośród europejskich smaków i aromatów, znajdziemy wyborne specjały: alzackie podpłomyki flammkuchen, turecka baklava, czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w stylowym drewnianym Młynie.

Nie zabraknie jarmarcznych słodkości: pysznych, hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, kołaczy węgierskich. Dla koneserów czekolady proponujemy ręcznie wykonane, przepyszne i zaskakujące swoją formą czekoladowe figurki – będą one nie tylko rajem dla podniebienia, ale także oryginalnym świątecznym prezentem.

KULINARNE NOWOŚCI, JARMARKOWE PYSZNOŚCI…

Jarmark Bożonarodzeniowy to miejsce szczególne dla wszystkich łasuchów! Pierzeja północna Rynku stanie się prawdziwym rajem dla smakoszy! To między innymi tutaj będzie można skosztować przysmaków z Europy i nie tylko. Pośród europejskich smaków i aromatów, znajdziemy wyborne specjały: alzackie podpłomyki flammkuchen, turecka baklava, czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w stylowym drewnianym Młynie. Nie zabraknie jarmarcznych słodkości: pysznych, hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, kołaczy węgierskich. Dla koneserów czekolady proponujemy ręcznie wykonane, przepyszne i zaskakujące swoją formą czekoladowe figurki – będą one nie tylko rajem dla podniebienia, ale także oryginalnym świątecznym prezentem.

Pojawią się również węgierskie wędliny: pikantne, wędzone kiełbasy paprykowe, tradycyjny boczek "kolozsvári" oraz salami z jelenia. Tradycyjnie nie zabraknie specjałów polskiej kuchni. W drewnianych domkach znajdą się między innymi: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, rogale świętomarcińskie, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, burgery wołowe, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, aromatyczne zioła i przyprawy, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, miody i austriackie sery.

Przy wrocławskiej choince tradycyjnie zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza. Z jarmarkowymi talizmanami dobra passa nie opuści przez cały następny rok.

MNÓSTWO RADOŚCI NA JARMARKU ZAGOŚCI!

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy to także moc atrakcji wywołujących uśmiech na twarzy każdego, kto w tym magicznym czasie odwiedzi Rynek!

W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników Jarmarku czekać będą piękne, bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem.

W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” pojawią się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które swym urokiem zaproszą do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku, tradycyjnie będzie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów a wszystko to w wyjątkowych, ceramicznych jarmarkowych kubeczkach.

Plenerowe kominki swoim blaskiem i ciepłem przyciągną każdego komu doskwierać będzie zimowa aura. Obok Świątecznego Wiatraka pojawi się niezwykły domek, gdzie przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych wezmą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek.

W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja. Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy będą mogli wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.

Na wrocławski Rynek zawita krasnal Prezentuś. Legenda głosi, ze trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia… Ten przesympatyczny wrocławski Krasnal pojawia się tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu i znika na kolejne 11 miesięcy.

MOC ŚWIĄTECZNYCH WYDARZEŃ!

Jarmark Bożonarodzeniowy to także niezwykłe wydarzenia, które sprawią, że serce Wrocławia zabije mocniej! Goście jarmarku będą świadkami niezwykłych parad pełnych muzyki, światła i energii. A już od 1 grudnia, kiedy to przy wrocławskiej choince pojawi się scena, będzie można podziwiać występy artystyczne najmłodszych, koncerty świąteczne, magiczne widowiska, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Czas spędzony na jarmarku z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy odwiedzą wrocławski Rynek.

Harmonogram:

17.11.2017

17:00
Oficjalne otwarcie Jarmarku z udziałem orkiestry dętej
Występ chóru MISTIC (polscy Gregorianie)

26.11.2017

17:00
Baśniowa Parada Elfów i Reniferów

01.12.2017

17:30
Powitanie Mikołaja (Świąteczna scena)

01.12.2017

18:00
Oficjalne rozświetlenie choinki (Świąteczna scena)

02.12.2017

15:00 - 20:00
Świąteczne występy artystyczne na scenie:
- Koncert w wykonaniu zespołu Avocado
- Studio animacji Wioli Malinowskiej

03.12.2017

17:00
Świąteczna Parada z Mikołajem

10.12.017

16:30 - 18:30

Świąteczna scena:
- Występ chóru MISTIC (polscy Gregorianie)
- Widowisko magiczne (Jędrzej Bukowski)

17.12.2017

17:00
Magiczny Korowód Kolędników

 • ŚWIĄTECZNA SCENA
  od 2 grudnia do 17 grudnia 2017
  (przy wrocławskiej choince)

  Występy artystyczne przygotowane przez
  Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

  od poniedziałku do czwartku w godz. od 16.00 do 19.00
  w dniach 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14 grudnia 

  od piątku do soboty w godz. od 15.00 do 20.00
  w dniach 8, 9, 15, 16 grudnia

  Specjalne wydarzenie 16 grudnia (sobota) - Wrocławskie kolędowanie