W 126 miastach Polski w przedświąteczny niedzielny wieczór, 19 grudnia ludzie, przerywając przedświąteczne zakupy, w pośpiechu wyszli na ulice. Co ich do tego skłoniło?

Uzasadnienie zmian w ustawie: Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.  

Póki co, ustawa uderza jednak najmocniej w nadawcę największej stacji komercyjnej w kraju TVN. Nadawcą TVN i TVN24 jest bowiem spółka TVN S.A., której właścicielem jest zarejestrowana w Holandii spółka Polish Television Holding BV, a jej właścicielem jest z kolei amerykańska spółka Discovery Inc., która ma stworzyć jedną grupę kapitałową z amerykańskim gigantem Warner Bros. 

Jest to kolejny zamach na media niezależne od władzy. Kolejny szantaż i presja  polskich władz, wywierane na stację TVN. Władze najchętniej odkupiłyby co najmniej TVN24, żeby skutecznie pozbyć się swojego największego cenzora.

Media pisały już na początku przejęcia władzy przez PiS, o tym, że władza chce kupić TVN24, żeby móc przekształcić go w kanał anglojęzyczny, który byłby tłumaczeniem rządowych kanałów informacyjnych. 

Jak zwykle w takich sytuacjach, kiedy rząd przeforsowuje tak daleko idące zmiany w prawie, zmiany, od których zależy kształt modelu naszego państwa, nasze władze lubią odnosić się i powoływać na prawodawstwo w innych krajach Europy i cywilizowanego świata. Tak też jest w tym przypadku, kiedy poseł Marek Suski podkreśla z całą mocą, że "podobne, a nawet ostrzejsze" przepisy obowiązują też w Austrii. Nie dodaje tylko, że Austria nie wyklucza w ten sposób mediów, które piszą niepochlebnie o rządzących.

Metody, które stosuje rząd do uciszania swych oponentów politycznych oraz wolności słowa, są obecnie znane i stosowane wyłącznie w państwach autokratycznych. 

"Wolne media musz istnieć, żeby krzyczeć o ludzkiej krzywdzie - mówił naczelny OKO.Press. na wiecu w Warszawie. 

We Wrocławiu tłum skanduje znamienne słowa: "Dogadajcie się"! Podobne hasła padały w innych miastach, w tym w stolicy. 

Społeczeństwo dostrzega bowiem korelację między wynikami wyborów a startowaniem w nich z jednej zjednoczonej listy (Zjednoczona Prawica) lub podzielonych blokach opozycji. Połączenie sił zwykle skutkuje zwycięstwem. 

Apel Lex TVN do prezydenta Andrzeja Dudy, który w niespełna 2 dni podpisało już prawie 2,5 mln osób. 

https://apel.tvn.pl/ 

https://wroclaw.dlawas.info/sponsorowane/zalety-intensywnych-kursow-jezykowych/cid,17907,a