18 osób z Wrocławia skazanych za przestępstwa seksualne, w tym pedofilię, widnieje w rejestrze pedofilów, który w poniedziałek, 1 stycznia uruchomiło Ministerstwo Sprawiedliwości. W internetowej części jawnej tego spisu, każdy internauta może odszukać i poznać dane osoby, która została skazana za przestępstwa na tle seksualnym wobec dzieci.

Rejestr pedofilów wprowadzono w październiku 2017 roku, ale realnie zaczął on działać 1 stycznia 2018 roku. - Z odrażającą seksualną przestępczością nie wystarczy walczyć, trzeba jej także zapobiegać. Nie było dotąd w Polsce metod, by – jak w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Francji – skutecznie kontrolować sprawców przestępstw na tle seksualnym, gdy już opuszczą więzienie. Mimo że wielu dopuszcza się ponownie podobnych przestępstw – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Teraz każdy będzie mógł sprawdzić, gdzie przebywa groźny przestępstwa, albo czy w naszym mieście takiego nie ma. Internetowy rejestr dzieli się na dwie części: otwartą dla wszystkich i tę z dostępem ograniczonym tylko dla m.in. dla instytucji, które zajmują się opieką nad dziećmi. Tam znajdują się szczegółowe dane dotyczące skazanych za pedofilię. Ma to ułatwić np. dyrektorom szkół czy organizatorom wypoczynku dzieci weryfikację nowo zatrudnianych osób.

W części jawnej publicznie poznamy dane osobowe pedofilów, ale też sprawców gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem, w dużej większości wraz ze zdjęciem przestępców i miejscem, w którym aktualnie przebywają.

Jak wynika z rejestru, z samego Wrocławia pochodzi 18 osób które dopuściło się brutalnych przestępstw seksualnych, a 3 z nich wciąż przebywa w mieście.

Rejestr dostępny jest pod tym linkiem: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home

Baza danych będzie aktualizowana.