W poniedziałek 5 marca otwarto na Nadodrzu pierwszą we Wrocławiu kocią kawiarnię - Kot Cafe. To wyjątkowe miejsce, w którym stałymi bywalcami będą koty. Odwiedzający goście będą mogli je pogłaskać, zaadoptować, a przede wszystkim spędzić czas w kocim towarzystwie. Podstawowym celem funkcjonowania Kot Cafe jest jednak znalezienie nowych domów dla przebywających w kawiarni kotów

Od typowej kawiarni różni się tym, że w jej wnętrzu znajduję się wiele kocich akcentów, gadżetów... i koty. Pierwsza kocia kawiarnia we Wrocławiu przy ul. Dubois 25. Jej założycielka, Agnieszka Gurgul, od dziecka kocha koty. Obecnie sama jest właścicielką trzech kociaków. Pomysł na kocią kawiarnię pojawił się w jej głowie przed pięcioma laty.

Odwiedziłam takie miejsce w Budapeszcie. Od tego momentu chciałam zrealizować swoje marzenie o założeniu takiego miejsca we Wrocławiu. Od października 2017 r. rozpoczęliśmy prace nad otwarciem kawiarni – informuje założycielka Kot Cafe.

W Kot Cafe na gości czekają różne rodzaje kaw, herbat, ciast, tortów, a także słonych przekąsek, jak tarty czy kanapki. W ofercie znajdują się także ciasta bezglutenowe i bez laktozy oraz smoothie i shake. Kawiarnia to również tymczasowy dom dla kilku kotów, podopiecznych Fundacji Koci Zakątek, w którym będą one przebywać 24 godziny na dobę.

Idea jest taka, że osoby, które nie posiadają kotów w domu, a je kochają i lubią spędzać z nimi czas, mogą przyjść do kawiarni, wypić kawę, herbatę, zjeść ciastko i zrelaksować się przy kocim mruczeniu – dodaje Agnieszka Gurgul.

Podstawowym celem funkcjonowania Kot Cafe jest jednak znalezienie nowych domów dla przebywających w kawiarni kotów.

Na miejscu możemy rozpocząć procedurę adopcyjną wybranego zwierzaka. Co istotne, odwiedzając kawiarnię możemy zobaczyć, jak konkretny kot zachowuje się w warunkach naturalnych, dzięki czemu podejmiemy świadomą decyzję o adopcji – podkreśla Agnieszka Gurgul.

W kawiarni będzie mieszkać jednocześnie od pięciu do siedmiu kotów. W otwartej sali wśród ludzi zwierzęta będą przebywały w dzień, natomiast w nocy odpoczną na zapleczu, gdzie w pomieszczeniu o powierzchni 15 mkw. będą miały swoje kuwety, koce i legowiska oraz karmę. Sama kawiarnia jest w pełni dostosowana do zaleceń sanepidu. Znajduje się w niej m.in. blat obudowany pleksą, małe okienko między barem, a kuchnią, przez które nie przejdą koty, a także specjalne, podwójne drzwi, by zwierzęta nie uciekły z lokalu.

Do Kot Cafe - ze względów bezpieczeństwa - nie możemy jednak przyprowadzić własnego kota. Zwierzaki, które mieszkają w kawiarni przechodzą bowiem odpowiednie szczepienia i badania. – W innym przypadku nie moglibyśmy mieć pewności, czy kot, którego przyprowadził klient jest zdrowy i jak się zachowa. Czy na przykład nie stanowi niebezpieczeństwa dla innych zwierząt czy ludzi – dodaje pomysłodawczyni kawiarni.

Na co dzień w lokalu mogą przebywać osoby od 14. roku życia. W każdą niedzielę właścicielka będzie jednak organizować dzień dla dzieci, z dodatkowymi animacjami, grami i warsztatami, m.in. zabawy tematyczne, edukacyjne czy plastyczne z animatorką. Na dorosłych czekają natomiast wykłady o adopcji kotów lub zajęcia z kocim behawiorystą.

Kot Cafe będzie funkcjonować we wszystkie dni tygodnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-20.00, a w weekendy od 10.00 do 20.00. W tygodniu otwarcia w Kot Cafe są planowane liczne promocje i niespodzianki.