W momencie, gdy zatrudnienie nie jest niczym pewnym, wiele osób zaczęło myśleć intensywniej o przejściu na własny rachunek. W dobie biznesów działających online to świetny pomysł na uzyskanie niezależności i zrealizowanie od dawna odkładanych na później planów. Ale co w momencie, gdy na koncie brak środków na dalszy rozwój? Poniżej kilka pomysłów jak uzyskać finansowanie dla firm.

 

Źródła finansowania dla firm

Pieniądze potrzebne na start i dalszy rozwój można dostać z różnych źródeł. W obecnych czasach finansowanie dla firm z zewnętrznych źródeł jest bardzo łatwe. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na tak zwane, wewnętrzne finansowanie przedsiębiorstwa. Polega ono na uruchomieniu własnych rezerw finansowych w celu wsparcia swoich działań. Do takich działań należy faktoring lub odpisy amortyzacyjne. 

Kolejnym miejscem, gdzie można szukać pieniędzy jest finansowanie z zewnętrznych środków. tutaj możliwości wsparcia jest wiele. Należą do nich: kredyty dla firm, dotacje finansowe od państwa, wejście na Giełdę i emisja akcji lub obligacji, kredyt kupiecki lub leasing operacyjny. leasing finansowy oraz franczyza.

Kredyty dla firm

Największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się kredyty dla firm. To rozwiązanie posiada wiele zalet i wad - ważne, żeby sprawdzić dokładnie oferty poszczególnych banków.  Ranking kredytów dla firm przygotowany przez portal Czerwona Skarbonka może być pomocny przy wyborze właściwej oferty dla osób, które szukają finansowania dla firm. 

Warunkiem koniecznym do uzyskania takiego kredytu dla firm jest przejście weryfikacji i oceny finansów oraz ryzyka. Następnie należy zaakceptować umowę z terminami spłat kredytów, informacją o odsetkach i kwocie do spłacenia oraz środkach, na które mogą zostać przeznaczone kredyty. Dla firm to oferta dostosowana indywidualnie. Konkurencyjne oferty banków pozwalają na wybór najlepszej możliwości. Oprócz tego zaletą jest też uzyskanie niezależnej oceny zdolności kredytowej wykonanej przez specjalistów.

Finansowanie dla firm w postaci kredytu z banku ma też pewne minusy. Młode firmy mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu, jeśli działają na rynku mniej niż rok. To rozwiązanie nie jest najlepsze jeśli środki potrzebne są natychmiast - cały proces przyznawania kredytu może trwać nawet kilka tygodni. Potrzebnych jest też mnóstwo dokumentów i dopełnienie wielu formalności. A po uzyskaniu kredytu dla firm należy dotrzymywać terminów spłaty, co jest też obarczone sporym ryzykiem.