Zainteresowanie profesją kosmetyczki nie maleje. Coraz więcej osób zastanawia się nad otwarciem gabinetu kosmetycznego i pracą na własną rękę. Wcześniej warto jednak zdobyć kwalifikacje zawodowe lub certyfikaty, które świadczą o doświadczeniu oraz umiejętnościach. Przyszłe kosmetyczki mają do wyboru kilkutygodniowy kurs lub naukę w szkole policealnej. Oto najważniejsze informacje na temat obu tych dróg.

 

Jak wygląda kurs kosmetyczny?

    Kurs kosmetyczny trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Dla wielu osób ten fakt może być zaletą. Warto jednak uświadomić sobie, że w tak krótkim czasie nie ma możliwości przerobienia wszystkich kluczowych zagadnień, które niezbędne są w zawodzie kosmetyczki. Na wielu kursach kosmetycznych wiedza teoretyczna przekazywana jest w formie pigułki. Uczestnicy kursu nabywają przede wszystkim umiejętności praktyczne z zakresu demakijażu i oczyszczania skóry, masażu kosmetycznego, henny brwi i rzęs oraz obsługi aparatury do wykonywania zabiegów. Wszystko to odbywa się niestety kosztem zajęć teoretycznych. Przedmioty takie jak anatomia, fizjologia i dermatologia są mocno okrojone. Profesjonalna kosmetyczka nie może jednak mieć braków w wiedzy na temat schorzeń skóry, ponieważ nieumiejętne zdiagnozowanie problemu, stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta. 

Kursy kosmetyczne zazwyczaj są bardzo kosztowne - ich ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Po ukończeniu kursu, jego uczestnik otrzymuje zaświadczenie na druku Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz certyfikat. Nie mają one jednak takiej wartości, jak dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, którego zdobycie umożliwiają kosmetyczne szkoły policealne we Wrocławiu.

    Czy oznacza to, że kurs kosmetyczny jest złym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Dyplomowani technicy usług kosmetycznych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności w zakresie np. zdobienia paznokci, depilacji ciała czy kwasów owocowych mogą z powodzeniem wziąć udział w kursach doszkalających.

 

Jak wygląda nauka w policealnej szkole kosmetycznej? 

    Nauka w szkole policealnej trwa dwa lata, zatem słuchacze odbywają ponad 1100 godzin zajęć. W  tym czasie uczą się oni zagadnień teoretycznych z zakresu podstaw anatomii i fizjologii, fizykoterapii, dermatologii, kosmetyki, preparatyki kosmetycznej, zdrowego żywienia, komunikacji społecznej i marketingu, a także BHP w gabinecie. Co ważne, w planie przewidziano również kurs zawodowego języka angielskiego, dlatego przyszli technicy usług kosmetycznych z Wrocławia, będą mogli znaleźć zatrudnienie również w innych krajach Unii Europejskiej. Podczas zajęć praktycznych w pracowni, słuchacze uczą się wizażu i stylizacji, zdobienia paznokci, masażu kosmetycznego, pierwszej pomocy, a także obsługi aparatów do przeprowadzania zabiegów mezoterapii bezigłowej, mikrodermabrazji, galwanizacji darsonwalizacji czy kawitacji. Zajęcia prowadzą wyłącznie eksperci w swoich dziedzinach, którzy poza nauczaniem, prowadzą własne gabinety kosmetyczne.

Kandydaci na słuchaczy mają wiele trybów nauki do wyboru (dzienny, wieczorowy lub zaoczny), a także nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów - zajęcia w szkole są całkowicie darmowe. To zdecydowana przewaga szkół policealnych nad kursami kosmetycznymi. Po zakończeniu edukacji, absolwenci otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, który umożliwi im zdobycie pracy w wielu miejscach - od luksusowych perfumerii, przez gabinety po firmy kosmetyczne.