Życie płata różne figle, przez które w ułamek sekundy zmienić może się naprawdę wiele. Bardzo często takie drastyczne zmiany skutkują koniecznością zdobycia konkretnej sumy gotówki, która dla wielu osób jest nie do wyobrażenia. W obliczu braku oszczędności zostajemy zmuszeni do wzięcia pożyczki lub kredytu. Na które rozwiązanie warto zdecydować się nagłej sytuacji?

Kredyt – więcej formalności, ale...

Kredyty to grupa produktów finansowych, które mogą być oferowane wyłącznie przez banki. Te z kolei są w Polsce dość mocno regulowane, przede wszystkim przez zbiór przepisów zawartych w tzw. ustawie o Prawie Bankowym. Oznacza to, że potencjalny kredytobiorca może bez problemu dowiedzieć się, czego należy się spodziewać podczas zaciągania kredytu, jakie ma prawa i obowiązki oraz co grozi mu w przypadku niewywiązywania się z podpisanej umowy.

Warto wiedzieć, że instytucje takie jak banki podchodzą do każdego klienta bardziej rygorystycznie niż firmy pożyczkowe, wymagając odpowiedniej zdolności kredytowej, dostarczenia stosownych dokumentów, a do tego indywidualnie rozpatrując wniosek kredytowy. Takie formalności zwiększają bezpieczeństwo, zarówno klienta, jak i banku, ale też wymagają czasu.  Procedura w tym przypadku będzie zdecydowanie dłuższa niż w przypadku starania się o pieniądze na innej drodze niż kredyt.

Zaletą kredytu jest również możliwość rozłożenia na niskie raty, co dla wielu osób będzie miało niemałe znaczenie. Z całą pewnością można również powiedzieć, że banki są bardziej otwarte na negocjacje.

Pożyczka gotówkowa – tak, czy nie?

Największy odsetek klientów firm pożyczkowych to osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Takim przedsiębiorstwom jest to dość mocno na rękę, gdyż problematyczni klienci to sposób na szybsze wzbogacenie się, na przykład dzięki horrendalnie wysokiemu oprocentowaniu lub ogromnym odsetkom za każdy dzień opóźnienia w spłacie.

2.jpg

Nie bez powodu to właśnie pożyczki gotówkowe są najczęstszym powodem wpadania w tzw. pętle zadłużenia, polegające na konieczności brania kolejnych pożyczek w celu spłacenia poprzednich zobowiązań. Z tego względu te produkty finansowe powinny być raczej wykorzystywane przez osoby, które mają zupełną pewność, że zostając pożyczkobiorcami, nie staną się dłużnikami.

Pośród zalet pożyczek gotówkowych z pewnością można wymienić minimalne formalności, które pozwalają stać się posiadaczem pieniędzy nawet w kilkanaście minut. Atutem będzie również brak konieczności wykazania się zdolnością kredytową. Dla niektórych osób taka sytuacja może okazać się jedynym sposobem na wyjście z życiowych tarapatów.

Pożyczka czy kredyt – co wybrać?

W zdecydowanej większości przypadków lepszym wyjściem będzie wzięcie sprawdzonego i bezpiecznego kredytu gotówkowego. Pożyczki pozabankowe powinny być pewnego rodzaju ostatecznością i stanowić ostatnią deskę ratunku – na przykład wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie wykazać się dostateczną zdolnością kredytową.