Wrocław to bez wątpienia jedno z najatrakcyjniejszych miast do życia w Polsce. To jeden z głównych ośrodków kultury i nauki, duży rynek pracy i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. To wszystko sprawia, że koszty życia, a zwłaszcza ceny mieszkań są wysokie. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat mieszkań i pokoi na wynajem jako alternatywy dla zakupu własnego M.


Atrakcyjność Wrocławia, a rynek mieszkaniowy.

Wrocławski rynek mieszkaniowy należy do największych w Polsce. Co za tym idzie, również ceny mieszkań rosną tu dynamicznie od lat. Aktualnie koszty zakupu mieszkania we Wrocławiu ustępują jedynie tym w Warszawie i są bardzo porównywalne do cen z Krakowa i Trójmiasta. To sprawia, iż wiele osób nie stać na zakup i decydują się one na wynajem. Tej formie użytkowania mieszkania sprzyja dodatkowo fakt, iż wiele osób przyjeżdża do Wrocławia na studia. Dane z tamtejszych uczelni za rok 2018 roku mówią o 130 tys. studentów, uczęszczających na zajęcia. To trzeci wynik w Polsce po Warszawie i Krakowie. Część spośród studentów pochodzi spoza Wrocławia. Osoby te często muszą podjąć decyzję, gdzie będą mieszkać podczas roku akademickiego. Jeśli odrzucimy zakup mieszkania, mają do dyspozycji dwie opcje, o których piszemy poniżej.

Jeśli nie zakup - opcją jest wynajem mieszkania.

Pomimo że wynajem mieszkań powoli zyskuje na popularności, wciąż brakuje ich na rynku. Polacy są przyzwyczajeni do własności. Jeśli kupują mieszkanie to dla siebie. Mieszkania na wynajem pochodzą głównie od osób, które otrzymały je np. w spadku i postanowiły przeznaczyć je na wynajem. Drugą grupę stanowią osoby, które traktują nieruchomość jako lokatę kapitału. W dobie rekordowo niskiego oprocentowania lokat kupno mieszkania wydaje się jedną z alternatyw. Mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu cieszą się dużą popularnością. Przeglądając internetowe ogłoszenia, łatwo zauważyć, iż średnia cena za lokal 30-40 mkw. oscyluje w przedziale 1300-1600 zł miesięcznie. Jest ona zależna zarówno od metrażu, jak i lokalizacji mieszkania. Wynajem staje się alternatywą dla osób, które nie chcą kupować mieszkania, chociażby ze względu na przejściową sytuację w życiu. Osoby studiujące po uzyskaniu dyplomu często wracają do rodzinnego miasta. Innym przykładem może być osoba, która przyjechała do Wrocławia w poszukiwaniu pracy. Jeśli nie może jej znaleźć lub uzna, że koszty życia w dużym mieście są zbyt wysokie, również po roku może wrócić do rodzinnych stron. Nie ulega wątpliwości, że wynajem jest sporym kosztem zwłaszcza dla singla. Jeśli na wynajem decyduje się para koszty, stają się siłą rzeczy bardziej przystępne.

Jak nie mieszkanie to może pokój do wynajęcia?

To druga z opcji, o której warto wspomnieć. Pokoje do wynajęcia we Wrocławiu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim ze względu na koszty. Wydatek rzędu 600-800 zł za pokój miesięcznie wydaje się do udźwignięcia przez studenta, zwłaszcza jeśli może on liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Pokój do wynajęcia staje się często jedynym rozwiązaniem przy ograniczonych funduszach. Dobra wiadomość, dla wszystkich zainteresowanych jest taka, że stopniowo przybywa na rynku tego typu ofert. Właściciele większych mieszkań, zwłaszcza 3 pokojowych coraz częściej decydują się podzielić mieszkanie na 3 wydzielone pokoje ze wspólną łazienką i kuchnią, a następnie wynajmować je 3 różnym osobom. Często łatwiej znaleźć jest 3 najemców niż jednego, który będzie gotów zapłacić za wynajem 2500 zł miesięcznie.

Wynajęcie pokoju to najtańsza opcja dla studentów, którzy planują rozpocząć naukę w jednej z wrocławskich uczelni. Bardzo często jest to rozwiązanie tymczasowe, do czasu wyklarowania dalszych planów, znalezienia pracy, postanowienia zamieszkania z partnerem itp. Jak widać rynek nieruchomości podąża za potrzebami klientów. Coś, co jeszcze kilka lat temu było rzadkością, obecnie szybko zyskuje na popularności.